Co musisz wiedzieć o badaniach geotechnicznych

Co musisz wiedzieć o badaniach geotechnicznych

Wszystko, co musisz wiedzieć o badaniach geotechnicznych: każdy, kto chce rozpocząć budowę domu jednorodzinnego, staje przed szeregiem zadań, które należy wykonać przed wbiciem pierwszej łopaty w ziemię. Po zmianie przepisów w 2012 roku, w większości miast w Polsce uzyskanie pozwolenia na budowę było prawie niemożliwe, gdyby te przepisy nie były egzekwowane. Jednak wielu inwestorów postrzega te badania jako stratę czasu i pieniędzy. To ogromny błąd.

Badania geotechniczne określą skład gleby

Wbrew przepisom niektóre gminy w Polsce zezwalają na wydawanie pozwoleń na budowę bez badań geotechnicznych gruntów przeznaczonych pod konkretną zabudowę. Jednak nawet w tym przypadku warto zdecydować się na ich realizację. Badania geotechniczne określają skład gruntów i ich właściwości, a także poziomy wód gruntowych. Te informacje mogą uchronić Cię przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami w przyszłości. Na przykład pęknięta ściana lub zawalony fundament to porażka złego doboru fundamentu i jego ocieplenia z powodu braku rozpoznania terenu poprzez wykonanie odpowiednich badań. Nowe przepisy wprowadzają wymóg badań geotechnicznych dla wszystkich klas, dlatego badania geotechniczne należy wykonać przed rozpoczęciem budowy domów jednorodzinnych.

Jakie są kategorie geotechniczne budynków?

W budownictwie wyróżnia się trzy kategorie geotechniczne, które są pogrupowane według rodzaju użytkowania budynków i budowli oraz gruntu, w którym są wznoszone.

Pierwsza klasa geotechniczna

Ta kategoria obejmuje zwykle domy jedno- lub dwukondygnacyjne, których głębokość nie przekracza 3 metrów. W takim przypadku wystarczy opinia geodety na podstawie badań geotechnicznych gruntu na naszej działce. Ale czasami, ze względu na złożone profile glebowe, budynki są umieszczane w drugiej kategorii.

Drugi rodzaj skały i gleby

Ta kategoria jest ogólnie odpowiednia dla dużych budynków, jak również mniejszych budynków budowanych w złożonych warunkach gruntowych. W takim przypadku do uzyskania pozwolenia na budowę konieczne jest wykonanie bardziej szczegółowych badań gruntu, w tym ilościowej i jakościowej oceny danych geotechnicznych. Testy przeprowadzane na większą skalę wiążą się również z wyższą ceną niż w przypadku pierwszej kategorii.

Trzeci rodzaj skały i gleby

Ta kategoria obejmuje wszystkie wysokie budynki i konstrukcje wznoszone w przestrzeni miejskiej. W takich przypadkach konieczne jest wykonanie pełnej dokumentacji geotechnicznej. Czasami jednak zdarza się, że domy jednorodzinne budowane na wyjątkowo trudnym terenie wymagają właśnie takich specjalistycznych badań.

Co zawiera opinia geotechniczna?

Wszystkie trzy kategorie wymagają opinii geotechnicznej, w zależności od klasyfikacji, jedynie dodatkowe informacje będą musiały zostać dodane w późniejszym terminie. Opinie geotechniczne zawsze składają się z części opisowej i graficznej. Opis zawiera informacje o poszczególnych warstwach gleby, stanach wód gruntowych oraz ewentualne zalecenia do bardziej szczegółowych badań. Część schematyczna jest ilustracją planu terenu pod budynkiem. Pokazuje, gdzie znajdowały się odwierty i ilustruje różne warstwy gleby na danym obszarze.

W polskim budownictwie istnieje wiele firm oferujących usługi badań geotechnicznych. Warto jednak pamiętać, że zarówno zwykłe opinie geotechniczne, jak i szczegółowe badania i projekty mogą być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowanych geodetów na poziomie 5 i 7, którzy pomyślnie zdali egzamin państwowy. Jednak takie kwalifikacje mogą uzyskać tylko czynni zawodowo geolodzy.

Co musisz wiedzieć o badaniach geotechnicznych
Co musisz wiedzieć o badaniach geotechnicznych

Wielu inwestorów również bagatelizuje te działania, powierzając badania pierwszej lepszej firmie oferującej jedne z najniższych cen na rynku. Warto wspomnieć, że cena testu jest zwykle spowodowana liczbą studzienek, które zajmą mniej czasu niż zalecana liczba. Ich mniejsza liczba odbija się jednak negatywnie na wiarygodności takich badań i ponownie na niewłaściwym doborze rodzaju posadowienia, stąd pozorne oszczędności mogą przełożyć się na ogromne koszty związane z utrzymaniem budynku, nawet jeśli bezpośrednio po wybudowaniu nawet skrajne przypadki mogą spowodować wstrzymanie prac budowlanych. Dlatego warto szukać rzetelnych firm, które wykonają co najmniej trzy odwierty, najlepiej cztery, w miejscu, w którym będzie narożnik przyszłego budynku. Zwłaszcza jeśli ma to być piwnica, a inwestor chce uniknąć nieprzyjemnego zalania piwnicy podczas ulewnych deszczy lub wiosennych roztopów.

Podsumowując, badania geotechniczne zgodnie z przepisami z 2012 roku są prawie zawsze wymagane do uzyskania pozwolenia na budowę w naszym kraju. Jego realizacja nie jest warta oszczędności, a nawet jeśli dany urząd nie potrzebuje opinii geotechnicznej na wniosek, to warto, bo średni koszt 15 000 zł przekłada się na długoletnią eksploatację budynku bez szwanku.