Co to jest karta RFID?

Co to jest karta RFID?

Dziś nasz świat po prostu nie pamięta czasów, kiedy nie było różnych kart dostępu. Są wszędzie: przy zakupie, wysyłce, płaceniu za różnego rodzaju karty dostępu do PC czy osobiste zasoby IT dla konkretnej firmy. Co to jest karta RFID? Jego zadaniem jest identyfikacja konkretnego kodu dostępu lub osoby. Karty dostępu zawierają określone dane i klucze umożliwiające dostęp do określonych funkcji. Wkrótce pojawi się technologia, w której jako identyfikator będzie używany telefon lub inne urządzenie z technologią NFC.

Nowoczesna karta zbliżeniowa

Karta zbliżeniowa to plastikowa karta z mikroprocesorem i anteną. Chip pełni rolę odbiornika i nadajnika, a także zawiera informacje z kodem identyfikacyjnym. Informacje są odczytywane i zapisywane w sposób bezkontaktowy ze względu na pole elektromagnetyczne generowane przez czytnik. Promień działania waha się od 0 do 70 cm.

Karta RFID: jak to działa?

Ta karta jest pasywna i nie będzie emitować sygnału bez specjalnego czytnika. Czytnik generuje pole elektromagnetyczne, które dzięki cewce indukcyjnej ładuje kondensator, który z kolei przekazuje energię do układu scalonego. Mikrochip przesyła następnie dane z pamięci do czytnika za pomocą cewki indukcyjnej. Dlatego wszystkie karty zbliżeniowe wykorzystują technologię RFID (Radio Frequency Identification).

Zobacz również:

Co to jest karta RFID?

To jest plastikowa karta z wbudowaną etykietą. Główne obszary zastosowania kart RFID to systemy kontroli dostępu, identyfikacja osobista, systemy płatności (parking, komunikacja, usługi, atrakcje). Karty RFID mają zwykle ten sam rozmiar co standardowe plastikowe karty magnetyczne, ale karty mogą być nieco grubsze. W przypadku kart zbliżeniowych można stosować różne typy RFID, które różnią się częstotliwością, chipem, standardem wymiany, pojemnością pamięci i możliwością przechowywania informacji o użytkowniku.

Rodzaj systemu dostępu

Jak zdefiniować rodzaj karty kontroli dostępu? Są podzielone według wyglądu. Mogą mieć formę breloczka lub plastikowej karty. Służą do płacenia za zakupy każdego dnia, otwierając drzwi do wejścia. Wszystkie karty są podzielone według różnych kryteriów.

Zgodnie z zasadą działania istnieją następujące rodzaje kart kontroli dostępu:

   1. dotykać. Dotyczy to również kart bankowych. Tak, nie jest to najwygodniejszy sposób czytania, ale czasami jest rozsądniejszy i bezpieczniejszy w użyciu
   2. zbliżać. Mapa zastępcza to poręczne urządzenie, które jest łatwe w użyciu, ponieważ lokalizacja samych kart nie ma znaczenia. Czytanie może odbywać się z wystarczająco dużej odległości.

Ponadto takie urządzenia są trwalsze i zabezpieczone przed kurzem i wilgocią. Zasięg odczytu może się różnić, ze względu na jego specyfikę, nie dotyczy to kart kontaktowych.

Karty są również podzielone według technologii identyfikacji:

   • z kodem kreskowym
   • z paskiem magnetycznym

Karty RFID to nośniki, na których można zapisywać i odczytywać informacje za pomocą sygnałów radiowych. Są wystarczająco trwałe, aby działać na duże odległości, a nawet chronić przed negatywnymi skutkami środowiska zewnętrznego. Dziś pomagają stworzyć dwuskładnikowy system identyfikacji.

Jaka karta kontroli dostępu jest obecnie popularna?

Chociaż technologia jest dziś dobrze rozwinięta, najpopularniejszą w systemach bezpieczeństwa są nadal karty rfid, które działają w trybie otwartym przy 125 kHz. Z ich pomocą można unowocześnić i znacząco usprawnić przestarzałe systemy kontroli dostępu oraz wdrożyć systemy dwuskładnikowej identyfikacji.

Co to jest karta RFID?
Co to jest karta RFID?

Plastikowa karta RFID Em-marine to karta z bezstykowym chipem Em-marine (125 KHz) do bezpośredniego nadruku. Wykorzystywana jest głównie jako przepustka w systemach kontroli dostępu, jako identyfikator oraz jako karta rabatowa w niektórych programach lojalnościowych. Ten typ karty wykorzystywany jest głównie do łączonej metody rozliczeń kontroli dostępu, a także realizacji dowodu osobistego i karty mikropłatniczej w jednej karcie.
Karta rfid Mifare 1K z chipem zbliżeniowym (13,56 MHz) do bezpośredniego drukowania. Jest powszechnie stosowany do wewnętrznych procedur depozytowych i płatniczych oraz do przepustek w systemach kontroli dostępu o wysokim poziomie bezpieczeństwa (takich jak wejścia do pokoi hotelowych). Jest niezwykle trudna do skopiowania i naśladowania.

Karty RFID RFID Atmel (Temic) z chipami indukcyjnymi T5557, T5577 działają z częstotliwością 125 KHz. Nośnik chipów Atmel T5557 wykonany jest w formie bezstykowej plastikowej karty do bezpośredniego nadruku. Karta analogowa z chipem Em-marine, ale z możliwością przepisywania informacji. Na przykład potrzebujesz go do wielu identycznych przejść (powtórzeń) obiektu.

Aby katy działała, potrzebny jest czytnik RFID, który zapewnia interakcję między kartą rfid a bazą danych identyfikatorów kart pamięci. W zależności od przeznaczenia systemu RFID oprogramowanie będzie odczytywać, pisać, autoryzować itp.

angielski niemiecki francuski hiszpański