Co to są wiązary dachowe?

Co to są wiązary dachowe?

Co to są wiązary dachowe? W każdym domu dach pełni ważną rolę, który wieńczy go i chroni przed warunkami atmosferycznymi. Wiązar dachowy to rama – szkielet dachu, zwykle wykonany z drewna. Jego zadaniem jest przeniesienie obciążenia z pokrycia dachowego, obciążenia własnego ciężaru, śniegu lub wiatru, a także pomiędzy poszczególnymi elementami kratownicy za pomocą połączeń kolczastych. Systemy krokwi to kluczowe elementy każdej więźby dachowej.

Najważniejszy element nośny konstrukcji dachu

Wiązary dachowe są prefabrykowaną konstrukcją ze słupków, belek i krzyżulców, a po zmontowaniu tworzą niezawodny fundament pod przyszły dach. Wiązary dachowe domów jednorodzinnych są wykonane głównie z drewna, które jest narażone na działanie środowiska. W miejscach, gdzie drewno styka się z innymi materiałami, konieczne jest zamontowanie uszczelek, które będą służyć, jako izolacja przeciwwilgociowa od strony dachu, paroizolacja od strony pomieszczeń mieszkalnych.Trzeba pamiętać, aby zainstalować wentylowane szczeliny i pokryć drewno środkami zmniejszającymi palność i środkami antyseptycznymi. Najbardziej optymalna i niezawodna wersja wiązarów dachowych drewnianych jest trójkątna. Może wytrzymać duże obciążenia i jest najczęściej stosowana w budownictwie prywatnym. Należy zauważyć, że nachylenie trójkątnego dachu powyżej 12% jest najbardziej odpowiednią opcją.

Zobacz koniecznie:

Czym cechuje się więźba dachowa z drewna?

Najpopularniejsze są wiązary drewniane, a wśród ich zalet są:

  • Prostota produkcji i łatwość instalacji
  • Bezpieczeństwo środowiska
  • Możliwość zastosowania w dużych rozpiętościach (do 18 metrów)
  • Łatwość montażu izolacji
  • Relatywnie niska waga konstrukcji.

Montaż drewnianych kratownic

Podczas montażu konstrukcji wiązarów dachowych wzdłuż obwodu ścian i sufitów montuje się wzmocnione metalowe narożniki. Aby wzmocnić, do łączników metalowych stosuje się specjalne gwoździe kotwiące. Ponadto wstępnie zmontowane farmy są ustawione zgodnie z poziomem i połączone ze sobą. Wiązar dachowy to najprostszy rodzaj więźby dachowej, ale też najmniej stabilny. Istnieją dwa główne typy konstrukcji wiązarów dachowych: warstwowe (krokwiowo-belkowe), gdy para krokwi wraz z drewnianą belką stropową tworzą trzyczęściową konstrukcję spoczywającą na zewnętrznych ścianach budynku. A belki tworzące drewnianą podłogę spoczywają bezpośrednio na ścianie.

Wiszące (kratownica z krokwiami spoczywającymi na ścianach), gdy krokwie są połączone w kalenicy i spoczywają na ścianach nośnych, a te ostatnie są przymocowane do korony. Kratownica składa się tylko z dwóch elementów, a zakładka przejmuje funkcję trzeciego boku trójkąta. Cena wiązarów dachowych jest różna w zależności od województwa i skomplikowania dachu i wynosi od 52 do 70 za m2.

Kratownica dźwigarowa

Wiązar dachowy dźwigarowy jest jedną z najczęściej stosowanych konstrukcji dachowych. Jest stosunkowo łatwy w produkcji i ekonomiczny. Ma konstrukcję podobną do systemu krokwiowego, ale dodaje się tutaj element poziomy – dźwigar – część konstrukcyjną łączącą i wzmacniającą obie krokwie, umieszczoną zwykle w połowie długości krokwi lub nieco wyżej. Istnieją dwa rodzaje dźwigarowych konstrukcji dachowych:

Wiązary dachowe drewniane stosowane są w budownictwie lądowym do układania dachów spadzistych w indywidualnych budynkach mieszkalnych i pomocniczych. Projekt systemu krokwi zależy od rodzaju dachu dwuspadowego, wielkości i konfiguracji budynku. Wysokiej jakości wykonanie i montaż systemu krokwi zapewnia bezpieczeństwo domu i jego niezawodną ochronę.

Podstawowymi elementami trójkąta strukturalnego, nadającymi sztywność całej konstrukcji, są: krokwie, tworzą dwa boki trójkąta konstrukcyjnego. Podczas montażu systemu krokwi nogi krokwi układane są wzdłuż połaci dachu. Poszycie dachowe mocowane jest na nogach krokwi. Dodatkową sztywność wiązarom drewnianym zapewniają elementy pomocnicze: wsparcie, rozpórki, stojaki pionowe.

Materiały na kratownice

Materiały do produkcji wiązarów dachowych dobierane są z uwzględnieniem przeznaczenia budynku i obciążeń, które muszą wytrzymać. Urządzenia takie jak panele słoneczne, zbiorniki wodne czy komory wentylacyjne można montować na dachu skośnym, zapewniając tym samym wytrzymałość elementów kratownicy poprzez właściwy dobór materiałów do ich wykonania.

Co to są wiązary dachowe?
Co to są wiązary dachowe?

W ogólnym przypadku elementy konstrukcji kratownicy mogą być wykonane z drewna, walcowanego metalu, żelbetu. W budownictwie mieszkaniowym stosuje się wiązary drewniane, wykonane z belek o różnych przekrojach, z desek. Drewniane krokwie zachwycają prostotą wykonania i montażu, drewniane elementy są wygodnie dopasowane na miejscu, można je łatwo zawiesić lub skrócić, a nawet złożyć. Montaż wiązarów dachowych podczas budowy prywatnego domu odbywa się na wysokości 5 metrów lub więcej.

Ważne! Wiązary dachowe to konstrukcja, która zawsze musi być wykonana z dużą precyzją. Tylko w ten sposób można zapewnić solidne fundamenty pod dach. Dlatego warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów, którzy doskonale zdają sobie sprawę ze wszystkich subtelności tworzenia takich konstrukcji.

angielski niemiecki francuski hiszpański