Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę? Fotowoltaika zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Jeszcze do niedawna wydawało nam się, że odnawialne źródła energii w naszym kraju po prostu się nie przyjmą. Tymczasem okazało się, że uniezależnienie się od dostawcy prądu pociąga za sobą także szereg dodatkowych korzyści. Jakich dokładnie? Dlaczego powinniśmy zainwestować w fotowoltaikę? Odpowiadamy.

Oszczędność i niezależność

Większość osób decyduje się na instalację fotowoltaiczną ze względów finansowych. Dzięki fotowoltaice możemy bowiem naprawdę sporo zaoszczędzić. Ile dokładnie? Na początek przyjrzyjmy się kosztom, czyli kwotom, jakie musimy zainwestować w zakup zestawów fotowoltaicznych i ich montaż. Sama wartość inwestycji zależy w dużej mierze od naszego zapotrzebowania na prąd. Eksperci radzą, aby dobierać panele fotowoltaiczne tak, aby były one stanie pozyskać odpowiednią dla danego gospodarstwa domowego ilość energii. Chodzi bowiem o maksymalizację korzyści, jakie płyną z użytkowania fotowoltaiki. Jeśli we własnym zakresie wytworzymy tyle prądu, ile zużyjemy, to nasze rachunki za energię zredukują się do absolutnego minimum. Koszty zakupu paneli fotowoltaicznych rozpoczynają się od około 8 tysięcy złotych. Niemniej jednak musimy liczyć się z tym, że aby zaspokoić zapotrzebowanie na prąd średniej wielkości gospodarstwo domowe, wydatkujemy znacznie więcej. Czasami koszty instalacji fotowoltaicznej sięgają nawet 80 tysięcy złotych. Dotyczy to jednak sytuacji, w której fotowoltaika ma służyć również ogrzewaniu domu. Inwestycja w fotowoltaikę zwykle zwraca się w ciągu kilku lat. Wszystko dlatego, że płacimy minimalnej wartości rachunki za prąd. Dzięki idealnie dobranym panelom możemy płacić jedynie opłaty stałe. Służą one między innymi utrzymaniu sieci dystrybucyjnej. Pozwala to również uniezależnić się od przerw w dostawie prądu, a także zabezpieczyć przed stale rosnącymi kosztami energii.

Ekologiczne źródło energii

Fotowoltaika zaliczana jest do tak zwanych alternatywnych źródeł energii. Są to źródła w zasadzie niewyczerpane, odnawialne – w przeciwieństwie na przykład do węgla. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o nasze środowisko naturalne. Z tego powodu oszczędzamy wodę czy też wybieramy energooszczędne sprzęty gospodarstwa domowego. Niemniej jednak to ciągle za mało, aby móc mówić o byciu ekologicznym. Dlaczego? Ponieważ na co dzień użytkujemy mnóstwo energii elektrycznej. Ładujemy telefony, oglądamy telewizję czy też korzystamy z pralki lub zmywarki. Te wszystkie urządzenia pochłaniają ogromne ilości prądu. Płynie on do naszych gospodarstw domowych z elektrowni, dlatego często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że tak naprawdę nadmierne korzystanie z elektryki rujnuje nasze środowisko. Możemy temu zapobiec, jeśli zaczniemy korzystać z alternatywnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika. Doskonale sprawdza się ona w naszym klimacie, w przeciwieństwie do paneli słonecznych czy elektrowni wiatrowych.

Poznaj również:

Dotacje dla gospodarstw domowych

Na fotowoltaikę możemy obecnie uzyskać różnego rodzaju dotacje. Część z nich pochodzi ze środków budżetowych, inne przyznają wedle swojego uznania konkretne gminy. Najczęściej Polacy korzystają z programu Mój Prąd – tutaj dotacja wynosi około 5 tysięcy złotych i jest bezzwrotna. Niektóre gminy przyznają nawet 15 tysięcy złotych dotacji na fotowoltaikę. Zwykle należą do nich takie, które od lat bezskutecznie walczą ze smogiem. Chodzi bowiem o to, aby energią elektryczną ludzie zaczęli także ogrzewać swoje domy. Kto może starać się o dotację? Przede wszystkim osoby fizyczne, które chcą korzystać z alternatywnych źródeł energii. Najczęściej są to właściciele gospodarstw domowych – jednoosobowych domów rodzinnych.

Odliczenie od podatku

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?
Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Od niedawna wydatki na fototwoltaikę możemy również odliczyć od podatku dochodowego. Ulga termomodernizacyjna przysługuje osobom fizycznym, które są właścicielami domów korzystających z fotowoltaiki. Odliczyć możemy w sumie 53 tysiące w ciągu aż 6 lat! Odliczenia dokonujemy w rocznej deklaracji podatkowej. Jeśli chcemy z niego skorzystać, musimy posiadać odpowiednie dokumenty potwierdzające zakup materiałów lub usług. Nie mamy prawa odliczyć jedynie kwot wydatkowych przez nas, które pochodzą z dotacji. Dzięki uldze termomodernizacyjnej może okazać się, że zostaniemy właścicielami instalacji fotowoltaicznej nawet za darmo!

Fotowoltaika dla firm

Okazuje się, że w fotowoltaikę chętnie inwestują nie tylko osoby fizyczne, ale również firmy. Dlaczego? Przede wszystkim mają one możliwość uniezależnić się od swojego dostawcy prądu. Pamiętajmy, że energia elektryczna kupowana przez firmy jest o wiele droższa od tej, którą nabywają gospodarstwa domowe. Co więcej, firmy dzięki fotowoltaice mogą zyskać miano odpowiedzialnych społecznie. Jest to doskonała reklama w szczególności dla osób, które cenią sobie ekologiczny styl życia. Przedsiębiorstwa mogą więc połączyć przyjemne z pożytecznym, a dodatkowo wiele na tym zyskać! Choć rząd nie przewidział dla nich żadnych ulg, w dłuższej perspektywie czasu fotowoltaika dla firm jest bardzo opłacalna.

angielski niemiecki francuski hiszpański