Gdzie postawić domek holenderski nad morzem? Z określeniem domków holenderskich spotkał się zapewne każdy. Aczkolwiek w dalszym ciągu nie wiele osób wie, czym tak rzeczywiście są takie domki. Dlatego postanowiliśmy Państwu przedstawić kilka kluczowych informacji na ten temat, a w szczególności odnośnie tego, gdzie w najlepszym miejscu postawić domek holenderski nad morzem. Zapraszamy!
Czym są domki holenderskie?
Domkami holenderskimi określa się nic innego, jak przede wszystkim swoisty obiekt budowlany, który jest przeznaczony przede wszystkim do użytku tymczasowego, a więc takiego, który na przykład odnosi się do okresu letniego, gdy wybieramy się na spędzenie swojego urlopu. W związku z tym, domki takie nie nadają się do zamieszkania całorocznego. Należy również zaznaczyć, iż domki holenderskie zostały ściśle uregulowane przez ustawę prawa budowalnego.
Dlaczego domki holenderskie zyskały aż tak dużą popularność?
Domki holenderskie każdego roku zyskują coraz większą popularność. Otóż, jak wskazują statystyki od 2018 roku ich budowanie wzrosło aż o 30 procent. Wpływ na takie zjawisko ma wiele przyczyn, a można do nich zaliczyć między innymi takie kwestie jak: niskie koszty, szybkość budowania, możliwość zmiany lokalizacji takiego domku w dowolnym momencie, jak również to, że na ich postawienie nie jest wymagane uzyskanie żadnego specjalnego zaświadczenia. Aczkolwiek należy zaznaczyć, iż domki takie oprócz swych różnorodnych zalet posiadają również pewne wady.
Jakie są wady odnoszące się domków holenderskich?
Otóż, jeżeli chodzi o wady odnoszące się domków holenderskich to należy powiedzieć, że można do nich zakwalifikować przede wszystkim takie kwestie jak:
-
-
- w celu postawienia takiego domku holenderskiego wymagane jest posiadanie na własność działki, bądź jej dzierżawa
- brak odpowiedniej pielęgnacji domku holenderskiego może przyczynić się w znaczącej mierze, iż nie będzie się on nadawał do całorocznego użytkowania
-
Czy opłacalne jest w obecnych czas stawianie domków holenderskich?
Jeżeli chodzi o kwestię tego, czy w obecnych czasach jest opłacalne stawianie domków holenderskich to z całą stanowczością należy powiedzieć, że jest to opłacalne działanie. Wiąże się to przede wszystkim z faktem, iż taki rodzaj domków ma o wiele więcej zalet, niż wad. Otóż, należy również zaznaczyć, iż domki holenderskie charakteryzują się również tym, że są bardzo niskie w kosztach, jeżeli chodzi między innymi o aspekt ich konserwacji, a poza tym są one bardzo proste w budowie.
Stawianie domku holenderskiego nad morzem – gdzie najlepiej tego dokonać?
Stawianie domków holenderskich nad morzem stało się w ostatnich latach bardzo popularne. W związku z tym trzeba powiedzieć, iż najlepszą lokalizacją na ich postawienie są okolice jak najbliżej morza. Bowiem wtedy będziemy mieli gwarancję tego, iż znacznie większe grono turystów będzie chciało od nas taki domek wynająć na czas swojego pobytu nad morzem, ponieważ lokalizacja takich domków będzie dla nich o wiele bardziej atrakcyjna. Aczkolwiek oczywiście, jeżeli zajdzie inna potrzeba to nie ma jakichkolwiek większych problemów, aby móc taki domek w dowolnym momencie przestawić.
Czy domki holenderskie spełniają wszystkie standardy normalnych domów?
Domki holenderskie spełniają wszystkie potrzebne standardy, z którymi można się spotkać w normalnych domach. Chodzi tutaj przede wszystkim o kwestię ogrzewania, jak i klimatyzacji.
Czy na każdego rodzaju działce istnieje możliwość postawienia domku holenderskiego?

Poruszając temat tego, czy na każdego rodzaju działce można postawić taki rodzaj domku należy powiedzieć przede wszystkim to, iż domek holenderski, który nie posiada w sposób trwały przytwierdzonego gruntu, jak również nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, powinien móc mieć sposobność postawienia go na jakiejkolwiek działce. Natomiast należy pamiętać, iż spoczynek takiego domku holenderskiego na danej działce nie może przekraczać okresu 120 dni. W związku z tym trzeba pamiętać między innymi o tym, iż jeżeli okres taki upłynie to w następnej kolejności trzeba przestawić dany obiekt na inną działkę. Aczkolwiek, jeżeli przestawienie takiego domku holenderskiego po upływie 120 dni nie będzie możliwe, to konieczne będzie uzyskanie niczego innego, jak pozwolenia na budowę, a jak powszechnie wiadomo czasami uzyskanie takiego pozwolenia może trwać przez dłuższy okres czasu, niż byśmy sobie tego życzyli. Trzeba w takiej sytuacji pamiętać przede wszystkim o tym, iż takie pozwolenie na budowę jest także w takim samym stopniu wymagane w przypadku, kiedy mamy w planach nic innego, jak postawienie domku, który będzie w sposób trwały związany z danym gruntem. W takiej sytuacji dany obiekt budowlany będzie spełniać w pełni wszystkie wymogi odnoszące się do kwestii różnorodnych domów rekreacyjnych. Dlatego też, dana działka, na której będzie postawiony taki domek, powinna zostać w odpowiedni sposób przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową, bądź też pod zabudowę rekreacyjną. Trzeba również szczególną uwagę na to, iż w przypadku, gdy dany domek typu holenderskiego zostanie postawiony na działce, która nie będzie posiadała stosownego zezwolenia zgodnego z prawem to ma możliwość zostać potraktowana, jako nic innego jak samowola budowlana.