Jak leczyć uzależnienie od komputera?

Jak leczyć uzależnienie od komputera?

Jak leczyć uzależnienie od komputera? W dzisiejszych czasach wiele młodych osób spędza bardzo dużo czasu przed komputerem. Lekcje online, prace domowe, projekty, prezentacje, gry, praca – to wszystko sprawia, że niekiedy nie odrywamy się od komputera. Po jakimś czasie może to prowadzić do niebezpiecznego uzależnienia.

Czym dokładnie jest uzależnienie od komputera? Jakie podstawowe objawy uzależnienia od komputera możemy wyróżnić? Jakie mogą być skutki uzależnienia od komputera? Jak leczyć uzależnienie od komputera? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Uzależnienie od komputera – co to jest?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat uzależnienia od komputera, warto zastanowić się nad tym, czym ono tak właściwie jest. Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w dzisiejszych czasach każdy z nas ma dostęp zarówno do komputera, jak i do Internetu. Jest to właściwie normalne w większości domów, tym bardziej, jeśli jest to młodsza generacja rodziców. Niestety prowadzi to do tego, że coraz częściej możemy zauważyć uzależnienie od korzystania z tych najnowszych technologii. Co ciekawe, występować może zarówno w przypadku młodych osób, jak i tych dorosłych, jednakże zdecydowanie częstym przypadkiem jest ta pierwsza grupa. Współczesne pokolenie wychowuje się na nowoczesnej technologii, w konsekwencji prowadzi to do tego, że nie wyobraża sobie życia bez tych udogodnień. Dzieci już od najmłodszych lat korzystają z telefonu, komputera. Odrabiają lekcje z laptopem, a po wszystkim czytają książki lub oglądają filmy- także na wcześniej wspomnianych urządzeniach. Co więcej, coraz częściej lekcje prowadzone są w komputerem. Największym problemem są jednak gry, które są bardzo wciągające. Dla wielu jest to doskonałe zastąpienie spotkania z rówieśnikami.

Podstawowe objawy uzależnienia od komputera

Jak leczyć uzależnienie od komputera?
Jak leczyć uzależnienie od komputera?

Zastanawiasz się jak leczyć uzależnienie od komputera? W pierwszej kolejności musisz poznać podstawowe objawy. Nałóg staje się poważnie niebezpieczny, kiedy notorycznie dochodzi do sytuacji, w których korzystanie z komputera staje się dla nas priorytetem. W konsekwencji spędzając czas w świecie wirtualnym zaniedbujemy szkołę, pracę, znajomych. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że tak jest. Osoba chora może odczuwać złość, niezadowolenie i niepokój, kiedy nie może skorzystać z komputera. Jedyną satysfakcję sprawia mu przesiadywanie przed ekranem monitora. Niestety osoba uzależniona jest pewna, że na tego typu urządzeniach spędza stosunkowo mało czasu, zdecydowanie za mało. Po pewnym czasie komputer to jedyne hobby uzależnionej osoby – nic innego się dla niej nie liczy. Dlatego też tak ważne jest, aby rodzice obserwowali zachowanie swoich pociech. Jeśli spędzają wiele godzin dziennie przed grami, dodatkowo stają się agresywne, kiedy zabronimy korzystania z elektroniki, wówczas jest to poważny sygnał, który może świadczyć o tym, że doszło do uzależnienia.

Jakie mogą być skutki uzależnienia od komputera?

Zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie, jak leczyć uzależnienie od komputera. Jest to niezwykle istotna kwestia, bowiem w przypadku braku leczenia może dojść do poważnych skutków. Wyróżnić możemy kilka kategorii skutków: psychologiczne, społeczne, moralne, intelektualne. Do podstawowych skutków (które niekiedy mogą być określane także objawami) możemy zaliczyć gwałtowne zmiany zachowania, trudności związane z nawiązywaniem kontaktów, unikanie międzyludzkich relacji, utrata granicy pomiędzy wirtualnym i rzeczywistym światem, problemy z pamięcią lub z koncentracją, utrata zainteresowań, brak aspiracji, zatracenie granicy między dobrem i złem i wiele innych. Dość powszechna jest utrata przyjaciół w świecie realnym. Osoby uzależnione wolą spędzać czas z osobami poznanymi przez Internet, które niekiedy znajdują się kilkaset kilometrów dalej. W konsekwencji spotkania towarzyskie są minimalizowane, a uzależniony nie wychodzi z domu. Dość poważnym skutkiem może okazać się zanik mięśni. Warto zwrócić uwagę na wadę wzroku- potwierdzono badaniami, że długotrwałe patrzenie w ekran może w dużym stopniu zmęczyć nasze oczy.

Jak leczyć uzależnienie od komputera? Wskazówki dla rodziców

Jak leczyć uzależnienie od komputera? Otóż cały proces powinien rozpocząć się w sytuacji, gdy chory zaczyna dostrzegać swój problem. Specjaliści pomagają zidentyfikować problem, a następnie nauczą nas, w jaki sposób kontrolować czas, który spędzamy w sieci. Istnieje terapia w ośrodku, która powoduje, że pacjent otworzy się na świat realny. Częstym zjawiskiem jest wówczas trenowanie sportu i aktywność na świeżym powietrzu. W przypadku, gdy jako rodzice zauważymy podejrzane zachowanie, warto zacząć działać. Przede wszystkim musimy podjąć szczere i otwarte rozmowy. Należy jasno ustalić granice i je przestrzegać. Ustalajmy dzieciom obowiązki, a także zaproponujmy alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu (np. pływanie, szkoła muzyczna). Zadbajmy o wspólne spędzanie czasu, a także ustalmy znaczenie mediów elektronicznych.

angielski niemiecki francuski hiszpański