Jak radzić sobie z alkoholikami? Sposoby radzenia sobie z alkoholikami. Alkohol jest jedną z najczęściej stosowanych substancji psychoaktywnych. Przewlekły alkoholizm może prowadzić do alkoholizmu, który charakteryzuje się zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi. W zależności od indywidualnych czynników choroba pacjenta postępuje w różnym tempie, a powrót do zdrowia zależy również od wielu czynników. Uzależnienie od alkoholu może powodować tak głębokie zmiany, że pacjentowi niezwykle trudno jest wyzdrowieć bez fachowej pomocy, jednak zazwyczaj w ogóle nie chce takiej sytuacji. Jak więc poradzić sobie z alkoholikiem, przekonać go, by go leczył, zaangażować i wspierać go, aby nigdy więcej nie pił?
Życie codzienne z alkoholikiem
Codzienne życie w domu z alkoholikiem może przysporzyć wiele bólu i kłopotów. Prowadzi do rozpadu i zerwania relacji rodzinnych i społecznych. Przypadek bliskich jest niezwykle trudny i stanowi osobny temat badawczy. Z jednej strony chcą, aby alkoholicy spróbowali leczenia, z drugiej ich postawy często kończą się współzależnością i ukrytymi problemami.
Wiele razy krewni alkoholika tak bardzo wstydzą się jego choroby, że dokładają wszelkich starań, aby ukryć ją przed otoczeniem. Zajmują się wszystkim za pacjenta, biorą na siebie jego odpowiedzialność, a w efekcie ich działania tylko pogłębiają uzależnienie. W alkoholizmie niezmiernie ważne jest wsparcie bliskich, ale tylko wtedy, gdy pacjent decyduje się na walkę o siebie.
Jak radzić sobie z alkoholikami?
Metody postępowania z alkoholikami od dawna są przedmiotem badań. Profesjonalna interwencja jest jednym z cennych narzędzi przekonywania alkoholików do zaakceptowania leczenia. Interwencja jest tak naprawdę próbą walki z alkoholikami w sposób rzeczowy, konkretny i przede wszystkim rodzajowy. Na koniec sesji uzależniony powinien być przekonany, że należy rozpocząć leczenie.
W interwencję powinno być zaangażowanych kilka osób, a przynajmniej dwie. Alkoholik zwykle ma wiele argumentów, aby przekonać publiczność, że ma całkowitą kontrolę nad swoim nałogiem. Jedna osoba może nie być w stanie sobie z tym poradzić, więc najlepiej dołączyć do aktywności, na przykład 3 do 5 osób i ewentualnie dzieci powyżej 10 roku życia.
Na sesję interwencyjną powinni wziąć udział tylko ci, którzy znają wszystkie fakty dotyczące picia, w tym ci, którzy byli bezpośrednimi świadkami picia. Takie wizyty, które często kończą się ultimatum, powinny zawierać informacje przydatne w leczeniu. Wymaga to trochę pracy, ale dzięki takim badaniom alkoholicy nie mogą wstrzymać rozmowy podczas wyszukiwania. Warto również obsłużyć swoją firmę w drodze do profesjonalnych obiektów.
Czasami interwencja kończy się ultimatum. Pracodawcy mogą grozić zwolnieniem z pracy, żony mogą porzucić i wyjechać z dziećmi, rodzice mogą opuścić dom. Niezależnie od poziomu ryzyka, należy je spełnić bez leczenia alkoholików.
Współuzależnienie w domu alkoholika
Termin współzależność został ukuty w Stanach Zjednoczonych w latach 70. XX wieku. Według doniesień, Minnesota Drug Rehab Center stosuje dwunastoetapowy program leczenia uzależnienia od narkotyków. Zarówno w leczeniu osób uzależnionych, jak iw wywiadach z ich otoczeniem stwierdzono, że prawie niemożliwe jest zachowanie granic i tożsamości, w tym alkoholu, podczas spędzania czasu z osobami uzależnionymi. Dzieje się tak, ponieważ w tego typu rodzinie panuje zamęt emocjonalny, którego nie można definitywnie udowodnić.
W rodzinie zacierają się granice między jednostką a partnerem, trudno jest zaspokoić potrzeby własnego życia, a osoby współzależne często nie potrafią nawet odróżnić. Ludzie w kręgach alkoholików są zawsze rozdarci między euforią, lękiem i depresją.
Współzależność definiuje się jako emocjonalne połączenie z inną osobą, bycie wrażliwym na jej emocje, kontrolowanie ich, obronę i ochronę alkoholików, gdy nie wykonują swoich spraw i obowiązków. Odpowiada również za prowadzenie domu. Osoby uzależnione charakteryzują się poczuciem winy, kompleksem niższości i łatwością manipulacji sobą.
Terapia całkowitego uzależnienia
Ponieważ cała rodzina faktycznie cierpi na uzależnienie od alkoholu, należy leczyć całą rodzinę. Kiedy w proces leczenia zaangażowana jest cała rodzina alkoholika, szanse na pełne wyzdrowienie i naprawę relacji z członkami rodziny wzrastają o 80%. Leczenie rodzin wymaga większego zaangażowania i czasu niż samo leczenie osób zażywających narkotyki. Celem terapii jest uświadomienie osobie współzależnej, że musi zmierzyć się z problemem i opracować system zachowań obronnych, aby zwalczyć toksyczność relacji. Uczy Cię, jak znaleźć w sobie odwagę i siłę oraz poziomy twardej miłości, które pozwalają dbać o siebie i oddzielać swoje życie od innych.
Leczenie alkoholizmu może być uzupełnione o wszywkę alkoholową Poznań.