Jak rozpoznać uzależnienie od dopalaczy?

Jak rozpoznać uzależnienie od dopalaczy?

Jak rozpoznać uzależnienie od dopalaczy? Już od najmłodszych lat jesteśmy uczeni, że dopalacze są szkodliwe dla naszego zdrowia i mogą mieć katastrofalne skutki. Niestety ciekawość i chęć spróbowania czegoś nowego powoduje, że coraz więcej dzieci i osób dorosłych decyduje się na zażycie dopalaczy, co w późniejszym czasie może przerodzić się w uzależnienie.

Czym dokładnie są dopalacze? Jakie rodzaje dopalaczy możemy wyróżnić? Na czym polega uzależnienie od dopalaczy? Jak rozpoznać uzależnienie od dopalaczy u dzieci? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Dopalacze – co to jest?

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, w jaki sposób rozpoznać uzależnienie od dopalaczy, w pierwszej kolejności powinniśmy wiedzieć, czym tak właściwie owe substancje są. Otóż gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie tego pojęcia, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że są to pewne produkty, które w swoim składzie posiadają psychoaktywne substancje. Te oddziałują na nasz układ nerwowy w podobny sposób, jak twarde narkotyki. Tego typu specyfiki produkowane są zarówno przez ludzi, jak i uzyskiwane są z wielu roślin. Mają one destrukcyjny wpływ na nasz organizm, dlatego zażywanie ich jest niezwykle niebezpieczne. Ich spożywanie ma na celu przede wszystkim uzyskanie rezultatu narkotycznego, czyli doprowadzenie do zmian w zachowaniu człowieka, ewentualnie w percepcji otaczającej rzeczywistości. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że dopalacze są bardzo podobne do popularnych substancji psychoaktywnych, czyli do narkotyków.

Jakie rodzaje dopalaczy możemy wyróżnić?

Skoro zdajemy sobie sprawę z tego, czym tak właściwie są dopalacze, warto zastanowić się nad tym, jakie ich rodzaje możemy wyróżnić. Nie da się ukryć, że dostęp do tych zmodyfikowanych narkotyków jest ogromny. Coraz częściej dostrzega się uzależnienie wśród ludzi w młodszym wieku. Dopalacze można podzielić na trzy grupy: środki pochodzenia roślinnego, środki pochodzenia syntetycznego i środki syntetyczne posiadające w składzie jedną substancję, która nie jest zakazana. W tym pierwszym przypadku są to środki, które mają podobne zastosowanie jak tytoń, jednakże działają zupełnie inaczej, bowiem efekty są podobne do tych po marihuanie lub opium. Warto także pamiętać o tym, że skład może być też wzmocniony różnymi związkami chemicznymi. Jeśli chodzi o środki syntetyczne, z reguły dostępne są w formie tabletek, ewentualnie proszku w torebkach. Najczęściej są to mieszaniny opioidowych środków, wśród których wyróżnić możemy te halucynogenne i stymulujące. Ostatnia wyróżniona grupa ostatnimi czasy cieszy się znacznie mniejszą popularnością. Ewentualne środki najczęściej rozpowszechniane są w formie kapsułek, znaczków do lizania lub w innych formach.

Na czym polega uzależnienie od dopalaczy?

Jak rozpoznać uzależnienie od dopalaczy?
Jak rozpoznać uzależnienie od dopalaczy?

Osoby, które maja mniej nasilone objawy zatrucia, stosunkowo rzadko docierają do specjalistycznych placówek ochrony zdrowia. Na oddział najczęściej trafiają persony z silnymi zatruciami i innymi problemami, które wymagają interwencji lekarskiej. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że leczenie uzależnienia polega przede wszystkim na kompleksowych działaniach, dzięki którym pacjent jest w stanie wrócić do normalnego funkcjonowania. Osoby, które przyjmują środki przez długi okres muszą poddać się specjalistycznej detoksykacji- dzięki niej możliwe jest wyeliminowanie toksycznych związków. W przypadku niektórych pacjentów może dojść nie tylko do zjawiska nałogu, ale również do przewlekłych zaburzeń psychicznych. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że w postępowaniu leczniczym rzadko wykorzystuje się standardy farmakoterapii. Zdecydowanie popularniejsze są psychospołeczne oddziaływania, które mają na celu skierować pacjenta na profesjonalną psychoterapię indywidualną lub w grupach. Osoby uzależnione w sposób szczególny uświadamiane są, jak destrukcyjny wpływ na organizm maja narkotyki.

Jak rozpoznać uzależnienie od dopalaczy u dzieci?

Nie da się ukryć, że pomimo oficjalnego zakazu w dzisiejszych czasach stosunkowo łatwo jest zakupić dopalacze na czarnym rynku. W konsekwencji prowadzi to do tego, że coraz więcej osób młodych próbuje takich substancji, co często prowadzi do poważnego uzależnienia. W jaki sposób więc możemy rozpoznać uzależnienie u naszych pociech? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to czy nie widzimy podejrzanych przedmiotów w postaci zapalniczek, bibułek, łyżeczek, folii aluminiowej, strzykawek- wcześniej wymienione przedmioty często służą do tego, aby przyjmować dopalacze. W sposób szczególny należy także zwrócić uwagę na zmiany w zachowaniu. Mogą to być chociażby wahania nastroju, nietypowe zachowania nieadekwatne do sytuacji, osłabienie zainteresowań. Często widoczne są także bezpośrednie zmiany w wyglądzie i w nawykach żywieniowych. Osoba zażywająca dopalaczy często sprawia persony chorej. Bezpośrednimi symptomami, które są niepokojące, to szkliste oczy, nienaturalne źrenice, kołatanie serca, bóle głowy.

angielski niemiecki francuski hiszpański