Jak układać płytki ceramiczne na schodach?

Jak układać płytki ceramiczne na schodach?

Jak układać płytki ceramiczne na schodach? Płytki ceramiczne są bardzo popularnym sposobem wykończenia nie tylko podłóg i ścian, ale także coraz częściej schodów. Jak układać płytki na schodach?

Jakie płytki na schody wybrać?

Jak układać płytki ceramiczne na schodach?
Jak układać płytki ceramiczne na schodach?

Jeśli chodzi o schody, które prowadzą do budynku, to oczywiście wybrać należy płytki ceramiczne zewnętrzne. Warto zwrócić też uwagę, by były to płytki mrozoodporne – w przeciwnym wypadku mogą pękać lub kruszyć się wskutek działania bardzo niskiej temperatury w zimie lub podczas jesiennych i wiosennych przymrozków. W ten sposób zadbamy o trwałość schodów. Natomiast w trosce o bezpieczeństwo ludzi trzeba zaopatrzyć się w płytki na schody zewnętrzne antypoślizgowe https://ceramixplytki.pl/9-plytki-zewnetrzne. Tubądzin to dobry trop by zaopatrzyć się w ten rodzaj produktu.
Do schodów wewnątrz domu nadadzą się każde płytki ceramiczne o odpowiednich parametrach dotyczących ich ścieralności – schody zazwyczaj są szczególnie często przecieranym szlakiem komunikacyjnym w każdym domu.

Schody mają dwie powierzchnie – poziomą i pionową. O ile na poziomej musimy kierować się przy wyborze trwałością płytek https://ceramixplytki.pl/ i ich odpornością na ścieranie, to w przypadku powierzchni pionowej możemy skupić się bardziej na walorach estetycznych kafelków. Sprawdzą się tutaj często nawet płytki dekoracyjne lub bardzo lubiane i popularne tamoe bianco czy ponadczasowa, imitująca marmur calacatta.  Ciekawym pomysłem tutaj są też kafelki drewnopodobne https://ceramixplytki.pl/10-plytki-drewnopodobne. Jeśli wybierzemy takie o dużej trwałości, możemy wyłożyć nimi całe schody, tworząc złudzenie naturalnego drewna bez rezygnowania z właściwości ceramiki.

Czego potrzebujemy aby położyć płytki na schodach?

Czy będziemy kłaść płytki dekoracyjne na schody wewnątrz domu czy gres na schody zewnętrzne – zestaw niezbędnych narzędzi jest bardzo podobny. Do układania płytek musimy zaopatrzyć się w:

  • odpowiednie płytki,
  • przecinarkę do płytek,
  • gumowy młotek do płytek,
  • poziomicę i kątownik,
  • wiadro i mieszarkę do zaprawy,
  • zaprawę,
  • pacę zębatą.

W jakich warunkach należy układać płytki?

Jeśli układamy płytki wewnątrz domów i innych budynków nie ma to takiego znaczenia, ale w przypadku gdy chodzi o płytki ceramiczne zewnętrzne pogoda to bardzo ważny czynnik decydujący o sukcesie przedsięwzięcia. Należy planować prace na ciepłe i suche dni, aby zaprawa miała szansę odpowiednio się związać, a kafelki – przykleić.

Jak przygotować powierzchnię pod układanie płytek?

Prawidłowe przygotowanie powierzchni to niezbędny etap, od którego zależy poprawne ułożenie płytek. Zwłaszcza chcąc położyć płytki na schody zewnętrzne trzeba zwrócić na to szczególną uwagę, wszak będą one wystawione na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Podłoże musi więc być przede wszystkim równe – do ustalenia tego czy takie jest używamy poziomicy. Wszelkie nierówności trzeba usunąć lub pokryć masą cementową w celu ich zniwelowania. Usunąć należy również wszelkie skazy pęknięcia. Po takich pracach należy powierzchnię pozostawić do wyschnięcia, a następnie dokładnie umyć i znowu wysuszyć. Aby układanie płytek zakończyło się sukcesem podłoże musi być czyste i suche. Takie podłoże należy następnie zasezonować i zagruntować przy użyciu specjalistycznych środków.

Jak układać i przyklejać płytki?

Kolejnym krokiem jest przygotowanie płytek. Należy je dokładnie wymierzyć i przyciąć, tak żeby po nałożeniu zaprawy na schody były już gotowe do przyklejenia. W przeciwnym wypadku zaprawa może zastygnąć zanim zabierzemy się do klejenia. Oczywiście jeśli mamy już wprawę odmierzanie i cięcie będzie szło szybko, wtedy można robić o na bieżąco. Następnie należy rozrobić zaprawę. Instrukcję jak to zrobić znajdziemy na opakowaniu produktu, który wybraliśmy i należy jej bezwzględnie przestrzegać, aby uniknąć przykrych niespodzianek takich jak zbyt rzadka lub zbyt gęsta zaprawa. Kiedy zaprawa jest już gotowa możemy przejść do jej dokładnego nanoszenia na powierzchnię schodów. Jest to czynność, do której szczególnie dobrze nadaje się tak zwana paca zębata.

Kolejną warstwę zaprawy kładziemy przy pomocy pacy zębatej na konkretne, przeznaczone do układania płytki. Czy to płytki zewnętrzne czy wewnętrzne – taki zabieg zapewni im najlepsze możliwe mocowanie. Płytkę z warstwą zaprawy układamy we właściwe miejsce, a następnie dociskamy i przesuwamy, aż po pierwsze poczujemy że jest dobrze związana z zaprawą wyłożoną na schody, a po drugie położenie płytki jest dla nas zadowalające. Prawdopodobnie w tym momencie nadmiar zaprawy będzie wydostawał się spod boków kafelka. Nie należy się tym martwić, to nic złego, a nawet wręcz przeciwnie. W ten sposób usuwane są spod płytki pęcherzyki powietrza, które obniżyłyby jej trwałość. Taką zaprawę należy po prostu sprawnie usuwać.

Pamiętać musimy, by między płytkami zachować odstęp, który zagwarantuje, że płytki nie będą się o siebie ocierać i niszczyć wskutek naprężeń związanych ze zmianami ciśnienia i temperatury. W zachowaniu odpowiednich odstępów pomogą specjalne plastikowe krzyżyki. Przerwy pomiędzy kafelkami wypełniamy na końcu specjalistycznym spoiwem, zwanym fugą. Zwiększa ona trwałość płytek, a także poprawia walory estetyczne powierzchni. Po wyschnięciu fugi wystarczy już tylko umyć schody.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl

angielski niemiecki francuski hiszpański