Jak wybrać odpowiedni stolik kawowy

Jak wybrać odpowiedni stolik kawowy

Gdy tylko mamy chwilę relaksu, to siadamy na swojej wygodnej sofie, bierzemy do ręki książkę i popijamy  świeżo zaparzoną kawę. Kawę odkładamy na poręcznym oraz eleganckim stoliku kawowym. Mebel ten nie jest duży, ale możemy mieć problem z jego wyborem. Na co powinniśmy zwrócić uwagę i jak wybrać odpowiedni stolik kawowy? Sprawdźmy to. 

Dosyć trudny wybór

Stolik kawowy jest praktycznym meblem. Poza funkcjami, z których wynika bezpośrednio jego nazwa, ma jeszcze bardzo dużo innych zastosowań. Najczęściej obok kawy na takim stoliczku stawiamy poczęstunek dla naszych gości. Do tego najczęściej kładziemy na nim również piloty od telewizora, a na dolnej półce powinno znaleźć się miejsce na magazyny oraz gazety. W co po niektórych przypadkach stolik także posłuży jako siedzisko dodatkowe. Nie ma żadnych wątpliwości, że stolik kawowy to mebel kluczowy w salonie. Nie bez powodu się znajduje w centralnym miejscu danego pomieszczenia. Właśnie z tego powodu jest ważne to, abyśmy przemyśleli dobrze zakup. Powinniśmy przeanalizować zarówno aspekt estetyczny, jak i praktyczny.

Wybór stolika kawowego podyktowany jest oczywiście w dużej mierze samym wystrojem wnętrza oraz naszymi preferencjami indywidualnymi. Na całe szczęście mamy na rynku bardzo duży wybór stolików. Są one dostępne w przeróżnych rozmiarach, kształtach, stylu oraz także wzornictwie. Nas interesuje przede wszystkim taki stolik kawowy, który możemy umieścić w minimalistycznym, nowoczesnym oraz także skandynawskim wnętrzu. Chociaż w tym przypadku wszelkie zasady doboru stolika, nie będą się różnić zasadniczo. Przed wyborem kawowego stolika, musimy się zastanowić nad pewnymi najważniejszymi elementami. 

Funkcjonalność oraz zastosowanie

Czy nasz stolik kawowy ma być tylko stolikiem, a może ma spełniać także inne funkcje? Co zamierzamy na nim kłaść? Czy chcemy spożywać na nim posiłek? Czy stolik będzie stał w jednym miejscu, czy może się zdecydujemy na stolik mobilny, na przykład model na kółkach? 

Jak wybrać odpowiedni stolik kawowyWielkość stolika dostosowana powinna być bezpośrednio do rozmiarów pomieszczenia, jak i potrzeb rodziny. Czasami jest trudno połączyć te dwa parametry, ale na pewno warto spróbować. Masywny stolik nam przytłoczy mały salon, a z kolei niewielki i ozdobny stolik kawowy nie przyda się w przypadku, gdy mamy sporą rodzinę.

Jeśli chodzi o styl oraz design, to mamy do wyboru dwie opcje główne. Możemy dobrać stolik kawowy do stylu i mebli salonu albo też robimy coś całkiem przeciwnego. Umieszczamy go jako element kontrastujący, który naszemu wnętrzu może nadać charakteru. Druga opcja się sprawdzi znakomicie właśnie w skandynawskich wnętrzach, w których proste oraz minimalistyczne linie przełamane zostają bardzo interesującym designem kawowego stolika. Musimy przyznać szczerze, że znacznie jest nam bliższa opcja numer dwa. Szczególnie że w skandynawskich propozycjach projektantów znajdziemy sporo stolików, które przyciągają wzrok swoim designem oraz kształtami. 

Czy dokonałeś już pomiarów?

Poza kwestiami bezpośrednio związanymi z funkcjonalnością, wyglądem, czy też estetyką dochodzą także wskazówki ogólne, które dotyczą samej aranżacji mebla w przestrzeni. Do ręki koniecznie musimy wziąć miarkę i dokonać bardzo gruntownych i szczegółowych pomiarów sofy, kanapy, jak i przestrzeni między meblami. Co powinniśmy koniecznie zmierzyć?

Po pierwsze musimy zmierzyć wysokość siedziska naszej kanapy lub sofy. Zasada jest taka, że stoliki kawowe powinny mieć zbliżoną wysokość do wysokości wypoczynkowych mebli. Stolik optymalny ma minimum czterdzieści centymetrów wysokości i na pewno nie jest wyższy niż pięćdziesiąt pięć centymetrów. Po drugie, bardzo ważna jest odległość optymalna między stolikiem a sofą. Ile powinna wynosić? Około czterdziestu pięciu centymetrów, abyśmy mieli możliwość przemieszczania swobodnego, jak i wygodnego siedzenia. 

Stolik kawowy także nie powinien się znajdować zbyt blisko telewizora. Odległość minimalna od odbiornika telewizyjnego to osiemdziesiąt centymetrów. Wielkość stolika dopasowana powinna być do wielkości wypoczynkowych mebli. We wnętrzu najlepiej wyglądają stoliki o rozmiarach maksymalnie 2/3 kanapy.

Jak widać  na wybór stolika kawowego ma wpływ bardzo wiele czynników. Czas powinniśmy poświęcić na analizę, aby później móc z dużą przyjemnością oddawać się wypoczynkowi przy kawie, jak i przy stoliku. 

Polecamy zakup stolika kawowego w sklepie internetowym. Mamy wypisane wszelkie wymiary, na bieżąco możemy zmierzyć nasze pomieszczenie i dokonać konkretnego wyboru. W sklepach internetowych mamy także dużo większy wybór niż w sklepach stacjonarnych. Do tego stoliki kawowe są dostępne w znacznie niższych cenach. Skoro możemy za dobry jakościowo stolik kawowy zapłacić znacznie mniej, to żal byłoby nie skorzystać z takiej możliwości.

Upewnijmy się także, że wybraliśmy stolik wykonany z dobrych jakościowo materiałów, które zagwarantują nam trwałość stolika przez wiele, wiele lat. Zapraszamy po wybór stolików do naszego salonu.

angielski niemiecki francuski hiszpański