Jak wygląda rozwód?

Jak wygląda rozwód?

Jak wygląda rozwód? Kancelaria prawnicza od rozwodów to miejsce, do którego udać się może każdy, kto chce przygotować się do rozwodu. Niestety, rozwody są bardzo powszechne, mimo że większość ludzi poważnie się ich obawia. Nie ma się temu co dziwić, bo przygotowanie do rozprawy rozwodowej do łatwych nie należy. Ponadto, trzeba liczyć się z kosztami emocjonalnymi rozwodów.

Nie należy także zapominać o tym, że nawet najlepszy prawnik od rozwodów nie da nam gwarancji tego, że rozwód przebiegnie po naszej myśli. Na pewno jednak warto znać przebieg rozprawy rozwodowej, bo to może nam uniknąć wielu nieporozumień.

Najpierw trzeba złożyć pozew

Nie od dziś wiadomo, że kancelaria od rozwodów zajmuje się między innymi przygotowaniem pozwów. To właśnie pozew stanowi wstęp do rozprawy rozwodowej i warto mieć tego świadomość. Bez złożenia pozwu sąd nie będzie mógł orzec rozwodu. Wszystko ze względu na to, że to małżonkowie decydują o tym czy chcą się rozwieść czy też nie. Oczywiście nie zawsze zdarza się tak, że obie strony zgadzają. Wówczas to jedna z nich wnosi pozew, a drugiej nie pozostaje nic innego jak stawić się w sądzie. Nie każdy wie, jak powinien wyglądać pozew i jak należy go złożyć. Wszelkie braki formalne mogą skutkować niestety tym, że sąd odrzuci pozew. Z tego też względu, lepiej jest wynająć dobrego adwokata. Z całą pewnością będzie on w stanie sporządzić pozew w naszym imieniu. Dzięki temu rozwiązaniu wiele osób nie stresuje się rozwodem aż tak bardzo. Nie należy zapominać o tym, że sam pozew to dopiero początek. Po jego sporządzeniu i wniesieniu do sądu, należy rozpocząć przygotowania do rozprawy. Ważne jest także to, aby pamiętać, że pozew składa się do sądu okręgowego, a nie rejonowego. Po sporządzeniu bądź otrzymaniu pozwu warto zacząć sporządzać listę oczekiwań. Jeżeli zależy nam na rozwodzie z orzeczeniem o winie jest to szczególnie istotne. 

Co po złożeniu bądź otrzymaniu pozwu?

Wszyscy adwokaci od rozwodów wiedzą co należy robić po otrzymaniu lub złożeniu pozwu o rozwód. Z tego też względu, zatrudniając prawnika nie musimy się właściwie o nic martwić. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, jak przebiega rozprawa rozwodowa. O jej terminie zostaniemy poinformowani. Podczas rozwodu, zarówno jedna, jak i druga strona będzie mogła zaprezentować swoje stanowisko. Można zrobić to samodzielnie lub poprzez prawnika. W trakcie trwania rozprawy sąd może zadawać stronom pytania. Strony również mogą zadawać sobie pytania, ale odpowiedź zawsze należy kierować do sądu. Oczywiście, aby uzyskać rozwód koniecznie trzeba wykazać, że nastąpił trwały rozkład pożycia. Dotyczy to trzech płaszczyzn: uczuciowej, ekonomicznej oraz fizycznej. Jeżeli więc okaże się, że para uprawia regularny seks, sąd może nie orzec rozwodu. Może także nie orzec go wtedy, gdy na skutek rozwodu miałyby ucierpieć dzieci. O rozwodzie musimy zapomnieć także wtedy, gdy jego orzeczenie skutkowałoby złamaniem zasad współżycia społecznego. Co ciekawe, sąd nie udzieli zgody na rozwód, gdy o jego orzeczenie wnioskuje tylko i wyłącznie małżonek winny rozkładowi pożycia. Oczywiście rozwód może być orzeczony, jeżeli drugi małżonek się zgodzi. W praktyce jednak sąd nie wie wszystkiego. Wie jedynie tyle, ile zdradzą mu strony. Oczywiście można zatrudnić detektywa i zdobyć niezbędne dowody, na przykład zdrady. Trzeba się jednak liczyć z tym, że takie rozwiązanie nie zawsze będzie możliwe. Koszty związane z zatrudnieniem prywatnego detektywa bywają spore. Wybierając się do sądu trzeba ubrać się elegancko. W przeciwnym bowiem razie możemy wywrzeć negatywne wrażenie samym swoim wyglądem. W skrajnych przypadkach możemy zostać nawet wyrzuceni z sądu. Nieodpowiedni ubiór nie licuje bowiem z powagą sądu. 

Co jeszcze należałoby mieć na uwadze?

Decydując się na rozwód trzeba się liczyć z tym, że sąd pobiera opłatę za złożenie pozwu. Niestety, jest ona niemała i należy liczyć się z kosztem kilkuset złotych. Jeżeli od razu zapłacimy, rozprawa odbędzie się szybciej. Należy liczyć się z tym, iż kosztowne będzie również wynajęcie prawnika. Oczywiście zawsze mogą pojawić się koszty dodatkowe. Jeżeli sąd orzeknie rozwód z naszej winy, być może na rzecz byłego współmałżonka zasądzone zostaną alimenty. Niestety, trzeba będzie je płacić nawet wtedy, gdy nasza sytuacja majątkowa pozostawia wiele do życzenia. Warto mieć tego świadomość.

Jak wygląda rozwód?
Jak wygląda rozwód?

Każdy, kto planuje rozwód musi również zdawać sobie sprawę z tego, że rozpraw rozwodowych może być kilka. Jeżeli jedna ze stron wnioskuje o rozwód z orzeczeniem o winie, rzadko kiedy kończy się na jednej rozprawie. Warto także zastanowić się nad tym, czy istnieją jakiekolwiek powody mogące przemawiać za tym, że sąd orzeknie o winie współmałżonka. Najbardziej powszechnym powodem będzie alkoholizm, ale także brak czasu dla małżonka czy zaniedbywanie dzieci. Jeżeli rozwodząca się para posiada niepełnoletnie potomstwo, sąd będzie musiał zdecydować o tym, które z rodziców będzie opiekowało się dziećmi. W większości przypadków dzieci zostają u matki. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że nie jest to regułą. 

angielski niemiecki francuski hiszpański