Jaka gotowa gładź szpachlowa? Gotowa gładź szpachlowa jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem, ze względu na to, że cena tego rozwiązania jest coraz bardziej atrakcyjna, a oszczędność czasu w tym przypadku jest ogromna.
W jaki sposób nakładać gładź? Jakie zalety i wady mają gładzie sypkie? Które z plusów i minusów gładzi gotowych są godne wyróżnienia? Jaka gotowa gładź szpachlowa jest godna uwagi? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
W jaki sposób nakładać gładź?
Jak powinny być nakładane gładzie gipsowe? Przed rozpoczęciem tego skomplikowanego na pierwszy rzut oka procesu, powinniśmy naprawić wszelkie uszkodzenia ścian. Wszystkie ubytki należy wypełnić masą szpachlową. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że szpachelka powinna być nieco większa od szpachlowanego miejsca. Kiedy już dokonamy wszelkich napraw, a dodatkowo usuniemy starą farbę, musimy zająć się gruntowaniem. Dzięki temu gipsy szpachlowe mają jeszcze lepszą przyczepność, co wiąże się z wytrzymałością. Układanie gładzi gipsowej gotowej powinniśmy rozpocząć od sufitu, w kierunku od okna do drzwi wewnętrznych. Jeśli chodzi o drugą warstwę, nanosi się ją prostopadle do pierwszej. Warto pamiętać o tym, że w przypadku dużego mieszkania wszelkie prace powinny rozpocząć się od sufitu. Gładź gipsowa sypka może być nakładana zarówno ręcznie, za pośrednictwem specjalistycznych narzędzi, jak i mechanicznie, korzystając z zaawansowanego urządzenia. Powierzchnię można wyrównać i wygładzić specjalnym piórem. Na drugi dzień rozpoczynamy proces wykańczania sufitów- tam bowiem gładź jest w 100% sucha. Wszelkie prace wykończeniowe polegają na tym, że wykonuje się niezbędne poprawki, a także szlifuje się nierówności, korzystając z papieru ściernego o drobnych ziarnach. Nie korzystajmy z nagrzewnic, bowiem gdy powierzchnia wyschnie zbyt szybko, wówczas musimy liczyć się z konsekwencjami.
Gładzie sypkie – zalety i wady
Gładź gipsowa sypka ma zarówno zalety i wady. Przede wszystkim forma proszkowa sprawia, że materiał ten jest atrakcyjny pod względem ekonomicznym. Jest to popularny typ gładzi, ponieważ jest w stanie idealnie wyrównać nawet największe nierówności. Możliwe jest tworzenie warstw o grubości nawet 3 mm, co z pewnością jest satysfakcjonującą wartością. Kolejną ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że możliwe jest szlifowanie gładzi sypkich. W konsekwencji powstaje jednolita struktura, która gotowa jest do malowania. Niestety nie ma idealnych rozwiązań, podobnie jest i w tym przypadku. Pomimo wielu zalet, gładzie sypkie mają także wady. Gładź szpachlowa na zewnątrz w formie sypkiej może powodować straty materiałowe. Nie da się ukryć, że idealne wymierzenie potrzebnej ilości materiału jest bardzo trudne, często nawet niemożliwe. Dodatkowo nie zawsze wyjdzie nam konsystencja, która jest godna uwagi, przez co gładź nie ma przyczepności lub spływa po ścianie. Zanim jednak zdecydujemy się na rozrobienie tego produktu, powinniśmy dokładnie zaznajomić się z informacjami, które widoczne są na opakowaniu. Zawartość mieszamy za pośrednictwem mieszadła tak długo, aż otrzymamy jednorodną, łatwą do nakładania masę, która jest wolna od grudek.
Plusy i minusy gładzi gotowych
Gładzie gotowe nie muszą być rozrabiane, w konsekwencji możliwe jest zaoszczędzenie dużej ilości czasu. W praktyce wystarczy jedynie zakupić pojemnik, a następnie otworzyć go. Gładź na tynk gipsowy zalecana jest osobom, które są w stanie określić, ile materiału potrzeba do objęcia całego pomieszczenia. Jest to niezwykle istotne, bowiem gotowa gładź po otwarciu nadaje się do użytku jedynie przez krótki okres czasu, co oczywiście warto mieć na uwadze. Gładź na tynki gipsowe to powszechne zjawisko w starym budownictwie- tam problem z dużą krzywizną ścian jest dość duży. Niestety gotowa gładź gipsowa nie nadaje się do tego, aby nakładać grube warstwy, ty, samym prostowanie ścian czy też likwidowanie dużych ubytków jest problematyczne, a czasem nawet niemożliwe. Dodatkowo gładzie potrzebują przynajmniej 6 godzin na to, aby się utwardziły, a po tym czasie dopiero możemy nałożyć drugą warstwę. Gotowe gładzie gipsowe są niestety także dość drogie. Kiedy odliczymy potencjalne straty materiałowe, wówczas końcowy koszt będzie zdecydowanie wyższy niż w przypadku sypkich gładzi, co warto mieć na uwadze.
Jaka gotowa gładź szpachlowa jest godna uwagi?
Część osób zastanawia się, jaka szpachla gipsowa gotowa będzie optymalnym rozwiązaniem. Otóż powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że istotna jest cena gładzi szpachlowej. W zależności od producenta, a także od rodzaju, może się ona nieco różnić. Ważna jest także kwestia efektywności. Tego typu informacje podawane są na opakowaniu, dlatego też tak istotne jest, aby regularnie czytać informacje na ten temat. Nie w sposób zapomnieć o tym, że gładź szpachlowa musi gwarantować idealne wyprostowanie ścian- w końcu tylko dlatego decydujemy się na zakup tego produktu.