Jakie rury do pompy ciepła – budując dom mamy obecnie do wyboru jeden z kilku rodzajów ogrzewania zarówno tego mniej jak i bardziej ekologicznego. Wszystkie systemy grzewcze mają swoje mocne i słabe strony jednak warto pamiętać że od tego jaką instalacje wybierzemy będzie zależała wygodna użytkowania przestrzeni mieszkalnej.
Obecnie archaiczne już piece na węgiel stopniowo przechodzą do lamusa będąc wypieranymi przez piece olejowe, pompy ciepła i kolektory słoneczne. Ciekawe rozwiązania przychodzą w postaci ogrzewania klimatyzacją jednak nie zawsze jest ono najrozsądniejsze z ekonomicznego punktu widzenia. Warto jednak zauważyć że tendencja ku ekologicznym alternatywą dla klasycznych pieców jest zaskakująco wysoka.
Dużym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła będącymi nie tylko wygodniejszą ale również zdecydowanie zdrowszą alternatywą dla klasycznych pieców węglowych. Instalacja pompy ciepła nie jest skomplikowana jednak wymaga wcześniejszego bardziej złożonego przygotowania niż w przypadku innych tego typu rozwiązań. Ważną kwestią są tutaj rury do pompy ciepła które powinny mieć odpowiednią izolację termiczną, oraz odpowiednią średnicę. Wybranie odpowiednich rur do pomp ciepła zapewni nie tylko wysoką wydajność układu i niższe koszty samego ogrzewania. Instalacja pomp ciepła to przedsięwzięcie na które decyduje się coraz większa rzesza Polaków nie tylko ze względu na oszczędności ale również ekologię i wygodę.
Pompy ciepła pozwalają na elektroniczne sterowanie całym systemem grzewczym za pośrednictwem aplikacji, dzięki czemu nie tylko zyskujemy sporą wygodę, oszczędność czasu i kontrolę nad swoim domem.
Systemy pompy ciepła – w co warto zainwestować?
Pompy ciepła to bardzo zaawansowane urządzenia które obecnie stale są modyfikowane aby zapewnić ich jak największą wydajność. Systemy te można porównać do odwróconej klimatyzacji w którym materiałem używanym do przenoszenia ciepła jest ciecz. Oczywiście tego typu systemy nie utrzymują długo swojej temperatury. Aby maksymalizować efekty instalacji takiego systemu warto jest dobrze ocieplić budynek, dzięki czemu izolacja termiczna nie pozwoli na tak szybką utratę ciepła. Aby jeszcze podnieść oszczędności płynące z nowego systemu ogrzewania warto jest zastanowić się nad wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła dzięki czemu unikniemy strat na ciepłe ale również gromadzenia się wilgoci w pomieszczeniach i wszelkiego rodzaju roztoczy.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła cenowo nie należy do najtańszych rozwiązań na rynku. Cena podstawowej instalacji zaczyna się od 24 tysięcy złotych z montażem. Aby zainstalować takie rozwiązanie trzeba uwzględnić je na etapie projektowania domu aby prawidłowo spełniało swoje zadanie. Zakup i montaż nie należą do tanich jednak sam efekt jest zadowalający i może sprawić że w domu będzie mieszkało się jeszcze bardziej komfortowo.
Pompy ciepła to systemy warte przemyślenia z wielu względów, zarówno tych ekologicznych jak i kwestii wygody użytkowania. Dzięki takiej instalacji nie tylko zyskamy wiele czasu dla siebie, ale również unikniemy niebotycznych rachunków za ogrzewanie kiedy go nie potrzebujemy. Warto zaznaczyć że w przypadku pomp ciepła kontrola nad całym systemem spoczywa w jednym pilocie.
Dlaczego używanie pomp ciepła jest bardziej wydajne?
Pompy ciepła wykorzystują energię elektryczną do podgrzewania wody w systemie mieszanym razem z odnawialnymi źródłami energii w zależności od tych zainstalowanych w danym domu. Korzystanie z pompy pozwala wybrać użytkownikowi odpowiedni moment używania zasobów jakimi jest tutaj energia elektryczna w danym momencie dnia. Warto zwrócić uwagę na element ekologiczny tego rozwiązania, ponieważ dzięki niemu budynek może być praktycznie uniezależniony od zewnętrznych dostaw energii elektrycznej. W przeciwieństwie do pieców węglowych nie musimy donosić opału do pieca o odpowiednich porach aby utrzymać wysoką temperaturę a wystarczy przesunąć palcem po ekranie smartfona.
Używanie pompy ciepła niesie za sobą istotnie duże koszty biorąc pod uwagę sam koszt instalacji oraz poszczególnych systemów, jednak setki godzin jakie w skali roku zaoszczędzimy na pewno zwrócą się nam z nawiązką. Wadą tego typu rozwiązania jest niestety zewnętrzny element w postaci wentylatora. Rozwiązanie to sprawdzi się na małych osiedlach pod miastem w których dzięki temu będzie można oddychać świeżym powietrzem nawet w okresach grzewczych. Inną istotną rzeczą którą warto wiedzieć o instalacjach pomp ciepła jest fakt że mogą generować hałas o niewielkim lecz stałym natężeniu co części klientom może się nie spodobać.
Podsumowanie
Pompy ciepła jako alternatywa dla ekologicznych systemów ogrzewania domów wygrywa z klasycznym piecem węglowym. Rozwiązanie to nie należy do najtańszych jednak zapewnia bardzo wygodny system kontroli nad ogrzewaniem domowym a także pozwala zaoszczędzić na rachunkach. System ten najlepiej połączyć z dodatkową i nowoczesną izolacją domu, oraz inteligentnymi systemami rekuperacji ciepła z pomieszczeń. Rozwiązanie to zasługuje na zainteresowanie z perspektywy deweloperów i osób prywatnych