Kiedy warto odwiedzić fizjoterapeutę?

Kiedy warto odwiedzić fizjoterapeutę?

Jakie są cechy fizykoterapii? Kiedy warto odwiedzić fizjoterapeutę? Fizjoterapia to medyczna nauka o uzdrawianiu metodami stymulacji wewnętrznej, które występują naturalnie w każdym ciele. Jest to przywrócenie poprzedniego zdrowia fizycznego, które zostało zmienione przez uraz lub operację. Fizjoterapia jest również dostępna dla tych, którzy mają nadzieję spowolnić lub zatrzymać postęp choroby.

Fizjoterapię stosuje się również w ramach profilaktyki wtórnej w celu zapobiegania nawrotom określonych chorób. Wykonywany jest przez profesjonalnego fizjoterapeutę. Jakie są rodzaje fizjoterapii? Kto najczęściej widuje fizjoterapeutę? Jak może pomóc fizjoterapia? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule. Zachęcamy do lektury.

Co to jest fizykoterapia?

Fizjoterapia to dziedzina medycyny, która leczy wykorzystując czynniki fizyczne takie jak dotyk, elektryczność, światło, ciepło, zimno, woda, ruch, pola elektroakustyczne czy magnetyczne. Fizjoterapia służy osobom z różnymi schorzeniami. Czy fizjoterapia to to samo co rehabilitacja http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/? Choć rehabilitacja wiąże się z powrotem do pełnego lub przynajmniej normalnego funkcjonowania organizmu po różnego rodzaju urazach, to w rzeczywistości jest tym samym, co fizjoterapia. Jest to więc termin, który ma takie samo znaczenie jak fizjoterapia, ale jest teraz starszy i rzadziej używany.

Rodzaje fizjoterapii

Fizjoterapię można podzielić ze względu na stymulację dostarczaną do organizmu. Następnie podział wygląda następująco:

 • klimatoterapia (właściwości klimatyczne),
 • masaż leczniczy (stymulacja mechaniczna),
 • terapia ruchowa (ćwiczenia),
 • terapia manualna (stymulacja mechaniczna i dynamiczna),
 • balneoterapia (czynniki naturalne),
 • hydroterapia (kąpiel lecznicza).

W zależności od schorzenia fizjoterapeuta dobiera odpowiednią terapię.

Wskazania do fizjoterapii

Istnieje wiele wskazań do fizjoterapii. Obecnie pacjenci najczęściej zgłaszają następujące problemy:

 • uszkodzenie stawów,
 • pęknięcie,
 • udar czaszki,
 • uderzenie,
 • udar kręgosłupa
 • zmiany zwyrodnieniowe stawów,
 • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,
 • osteoporoza.

Fizjoterapia wykonywana jest na kilku płaszczyznach, w tym terapia ortopedyczna (najlepsi chirurdzy ortopedzi w Szczecinie), neuroterapia, analiza bólu, korekcja wad postawy. Dziś jednak istnieje tendencja do zmniejszania fizjoterapii – tworzenia placówek specjalizujących się w fizjoterapii, takich jak neurologia czy ortopedia. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej jest znaleźć specjalistę, który zajmuje się konkretną chorobą i potrafi dobrać odpowiednie leczenie do konkretnej sytuacji.

Kim jest dobry fizjoterapeuta?

Kiedy warto odwiedzić fizjoterapeutę?
Kiedy warto odwiedzić fizjoterapeutę?

Praca fizjoterapeuty obejmuje przede wszystkim choroby, problemy, schorzenia, urazy lub niewłaściwe nawyki ćwiczeń, które powodują dyskomfort i ból. Profesjonalny fizjoterapeuta jest odpowiednio wykształcony, certyfikowany, doświadczony, ma wiele szkoleń i kursów, dzięki czemu może podnosić swoje kwalifikacje i zdobywać nową wiedzę.

Fizjoterapeuci powinni angażować pacjentów w proces zdrowienia, umieć uczyć ich o zarzutach, wyjaśniać im to, czego nie rozumieją oraz dzielić się z nimi obserwacjami, obserwacjami i notatkami na temat postępów w zdrowieniu. W fizjoterapii ważna jest motywacja i ćwiczenia w domu bez nadzoru fizjoterapeuty. Dlatego dobry fizjoterapeuta powinien pokazać pacjentowi, jakie ćwiczenia może wykonywać w domu, aby utrwalić postępy rekonwalescencji i przyspieszyć powrót do pełnej sprawności fizycznej.

Jak może pomóc fizjoterapia?

Fizjoterapia jest przydatna w wielu sytuacjach, szczególnie dla osób zainteresowanych:

 • złagodzić ból, taki jak plecy, biodra, kręgosłup, szyja i kolana,
 • zwalczają obrzęki i stany zapalne, takie jak stawy,
 • poprawić kondycję fizyczną,
 • zmniejszyć ciśnienie,
 • zmniejsz efekty siedzącego trybu życia.

Czy warto odwiedzić fizjoterapeutę?

Fizjoterapia pomaga rozwijać, utrzymywać i przywracać maksymalną i prawidłową zdolność motoryczną i funkcjonalną. Jest niezwykle przydatny dla osób borykających się z problemami wynikającymi z kontuzji lub chorób. Jeżeli zmagamy się z różnymi schorzeniami, w których odpowiednio dobrana rehabilitacja mogłaby nam pomóc, warto wybrać konsultację z fizjoterapeutą. Złagodzić ból, poprawić postawę, osiągnąć poprzednia konstytucja.

Nawrotom procesów chorobowych i eliminacji już istniejących można zapobiec dzięki regularnym wizytom u fizjoterapeuty. Fizjoterapia może zapewnić szybki powrót do zdrowia. Ból zaczyna ustępować, a Ty zyskujesz większe poczucie ruchu i świadomość własnego ciała. Niejednokrotnie już jedna wizyta przynosi pewne rezultaty, a pacjenci odczuwają ulgę.