Mycie elewacji - ile kosztuje ta usługa?

Mycie elewacji – ile kosztuje ta usługa?

Mycie elewacji – ile kosztuje ta usługa? Każdy budynek, niezależnie od takiego, z jakich materiału został wykonany, wymaga na pewno starannej troski. To, co się tak pięknie prezentuje po zakończeniu budowy domu, wymaga z czasem nie samego odnowienia, ale regularnego czyszczenia bądź też mycia. Możemy czyszczenie elewacji zlecić firmie profesjonalnej, jak i także możemy zrobić to samodzielnie.

Samodzielnie, a może przy pomocy fachowców?

Mycie elewacji domu jest bardzo poważnym przedsięwzięciem. Właśnie dlatego podejść należy do niego z rozwagą i to z co najmniej dwóch ważnych powodów. Jednym z nich jest sama możliwość uszkodzenia elewacji. Z kolei druga kwestia to wiedza osoby, która to podejmuje decyzję dotyczącą czyszczenia elewacji. Może w takiej sytuacji lepiej zatrudnić specjalistę? Rozważmy to.  Wszystko jest zależne od kilku bardzo ważnych czynników, a przede wszystkim od samego stopnia zabrudzenia oraz od metody oczyszczenia zastosowanej. Niektóre z nich wykonywane powinny być tylko i wyłącznie przez specjalistów. Niezmiernie ważna jest także cena danej usługi. Jej wysokość (o czym zaraz powiemy) zależy od razu czyszczonej powierzchni, jej wielkości, a do tego samego stopnia zabrudzenia.

Metody mycia elewacji

To, w jaki konkretnie sposób przystąpimy do mycia elewacji domu jest zależne od tego, z jakim konkretnie rodzajem zabrudzenia musimy się uporać. Nie istnieje bowiem jedna metoda skuteczna, przy pomocy której udałoby się usunąć wszystkie zabrudzenia. Rodzaj mycia elewacji domu należy dostosować w sposób bezpośredni do typu zabrudzenia, a więc decyzja dotycząca wyboru metody czyszczenia zależeć będzie od tego, czy po prostu chodzi o zwyczajny brud i kurz, a może będziemy musieli się zmierzyć z pleśnią, grzybami czy też glonami. Warto pamiętać, że podejmowanie przedsięwzięcie raz na kilka lat powinno być przemyślane i dlatego, gdy pojawią się jakieś wątpliwości, z pewnym typem zabrudzeń powinniśmy się zwrócić bezpośrednio do fachowca. Można także poprosić o pomoc mykologa budowlanego.

Musimy sobie zdawać sprawę, że nie tylko innego rodzaju metodę stosuje się do czyszczenia klinkieru, ale także inaczej podchodzi się do otynkowanej elewacji. Do tego podkreślmy, że nie wszystkie typy tynków możemy w ogóle myć. Zatem, na sam sposób metody czyszczenia elewacji wpływ mają dwa czynniki podstawowe. Pierwszy z nich to rodzaj zabrudzeń, a drugi to typ materiału, z którego elewacja została wykonana. Oczywiście co roku nie jest konieczne mycie elewacji domu. Taką decyzję musimy podjąć w odpowiednim czasie. Jest to takie ważne, ponieważ zima na pewno takim pracom nie sprzyja.

Gdy po rozważeniu wszelkich argumentów podjęliśmy decyduję o myciu elewacji we własnym zakresie, to zapoznajmy się z informacjami podstawowymi na temat konkretnych myjek ciśnieniowych. Usuwanie zanieczyszczeń z budynku polega na umyciu ścian przy pomocy myjki ciśnieniowej. Zasada działania takowych myjek jest niezmiernie prosta. Jednak zanim się przystąpi do włączenia urządzenia, koniecznie musimy sprawdzić pewnego rodzaju elementy, które to mogą mieć wpływ decydujący na wynik postępowania, a co więcej uchroni nas przed uszkodzeniem samej elewacji domu. Dwa elementy podstawowe, na które musimy zwrócić uwagę to przede wszystkim sam rodzaj dyszy, jak i także poziom ciśnienia wody. Urządzenie myjące powinno mieć ustawione ciśnienie na danym poziomie, co jest najlepiej sprawdzić na takim fragmencie elewacji, który w razie pewnego uszkodzenia – nie będzie rzucało się w oczy.

Jak kształtuje się cennik usług profesjonalnych?

Za usuwanie zabrudzeń z elewacji domu nie ma w żadnym wypadku jednolitego cennika. Ceny się wahają, a ich wysokość jest zależna od samego rodzaju powierzchni czyszczonej, jak i także od typu zabrudzeń. W przypadku mineralnych powierzchni cena usunięcia kurzu wahać się będzie między trzy a czternaście złotych za jeden metr kwadratowy. Cena za oczyszczenie elewacji z porostów, mchu, grzybów i pleśni wyniesie od dziewięciu do dziewiętnastu złotych za metr kwadratowy. Jednak za wywabienie plam z oleju musimy zapłacić nawet dwadzieścia pięć złotych za metr kwadratowy. Na sam koniec weźmy pod uwagę tynki kamienne oraz betonowe. Usunięcie kurzu z kamiennych powierzchni, czy też  betonu będzie nas kosztowało maksymalnie czternaście złotych za metr kwadratowy. Z kolei zanieczyszczenia spowodowane mchem, porostami, glonami oraz grzybami zostaną zlikwidowane za cenę od siedmiu do nawet dziewiętnastu złotych za metr kwadratowy.

Najdroższe jest zdecydowanie usunięcie plam oleju z elewacji. Jest to cena nawet dwudziestu pięciu złotych za metr kwadratowych, ale znajdziemy także firmy, które usługę tą wykonają za dziesięć złotych za metr kwadratowy. Jak widzimy jest to spora różnica. Wskutek działania atmosferycznych czynników na blaszanych powierzchniach osiada kurz. Jego usunięcie to koszt między trzy a jedenaście złotych za metr kwadratowy. Polecamy skorzystać z tego usług u profesjonalistów. Dlaczego? Szczególnie dlatego, że co po niektóre urządzenia do mycia elewacji kosztują niejednokrotnie tyle, ile możemy wydać na samochód osobowy. Raczej tak szybko ta inwestycja się nie zwróci.