Ozonowanie – jak zrobić? Ozonowanie jest coraz bardziej popularną metodą na dezynfekcję pomieszczeń. Do tej pory ozonowanie kojarzyliśmy głównie z dwóch miejsc. Pierwszym jest klimatyzacja. Dzięki ozonowaniu bardzo łatwo zdezynfekować klimatyzację, zarówno samochodową, jak i tę w budynkach.
Natomiast na drugim miejscu, w którym dość często wykonywane jest ozonowanie pomieszczeń, są szpitale. Pierwsze oraz drugie zastosowanie, w zasadzie związane jest bezpośrednio z dwoma najważniejszymi zaletami ozonowania. Pierwszą z nich jest wysoka skuteczność, przeciwko organizmom mikrobiologicznym, takim jak bakterie, wirusy oraz grzyby. Druga cecha to łatwość w dotarciu do trudno dostępnych miejsc.
Ozonowanie mieszkania
Coraz częściej stosuje się metodę ozonowania pomieszczeń, w które miejscach do tej pory w zasadzie nie były nigdy dezynfekowane, a już na pewno nie stosowano do dezynfekcji metody ozonowania. Dotyczy to przede wszystkim ozonowania domu oraz biur w zakładach pracy. Wszystko to związane jest oczywiście z pandemią wirusa SARS-COV-2 oraz chęcią utrzymania w miarę możliwości jak najbardziej sterylnego otoczenia ludzi, w wymienionych miejscach. Ozonowanie można bardzo łatwo wykonać, tak naprawdę wystarczy tylko zamówić firmę, która specjalizuje się w tego typu usługach. Firma przyjedzie i wykona ozonowanie Cennik takich usług, bywa zróżnicowany w zależności od tego, gdzie mieszkamy, jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu usługi, jak dużo jest aktywnych firm na rynku, jak również od tego, czy do danej miejscowości firma musi na przykład dojechać. Czasami może się okazać, że oprócz dość wysokich cen, na ozonowanie będziemy musieli poczekać, co nie zawsze jest możliwe, pożądane oraz wygodne. Dlatego coraz więcej osób bardzo zastanawia się nad tym, czy może samodzielnie wykonać ozonowanie.
Jak samodzielnie ozonować pomieszczenia?
Ozonowanie możemy wykonać samodzielnie. Nie ma co do tego żadnych przeszkód prawnych ani innych wytycznych, które by tego zabraniały. Na rynku do użytku konsumenckiego, pojawia się coraz więcej urządzeń, zwanych ozonatorami. Podkreślić należy jednak fakt, że samo posiadanie urządzenia, nie gwarantuje nam skutecznego przeprowadzenia ozonowania mieszkania lub domu. Ozonowanie należy przeprowadzić w odpowiedni sposób, co gwarantuje nam to, że skuteczne było ozonowanie, a do tego było przeprowadzone bezpiecznie dla ludzi i zwierząt.
Własnoręcznie ozonujemy pomieszczenie – przygotowanie
W pierwszej kolejności musimy przygotować pomieszczenie ozonowane. W tym celu musimy najpierw usunąć z niego wszystkie rzeczy, które mogą być podatne na działanie ozonu. Mówimy rzeczy, ale chodzi między innymi również o zwierzęta domowe oraz rośliny, natomiast z przedmiotów, podkreśla się, że na działanie ozonu bardzo wrażliwe są różnego rodzaju elementy gumowe. Ozon jest gazem, więc wnika również w różnego rodzaju materiały. Tak więc możemy za jego pomocą ozonować na przykład tapicerowane meble lub dywan, ale jeśli nie chcemy, żeby ozonowanie objęło również te rzeczy, to powinniśmy usunąć je z pomieszczenia przed rozpoczęciem ozonowania. Drugą sprawę jest uszczelnienie pokoju lub innego ozonowanego pomieszczenia. Robimy to z dwóch powodów. Pierwszy to zabezpieczenie innych części mieszkania, przed dostaniem się tam ozonu, który będzie z pomieszczenia wyciekał. Druga sprawa polega na tym, że w uszczelnionym pomieszczeniu stężenie ozonu rośnie szybciej, co sprawia, że samo ozonowanie trwa krócej.
Zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji ozonu
Ozon jest gazem cięższym od powietrza, dlatego naturalnym dla niego kierunkiem, będzie osiadanie jak najniżej, czyli przy podłodze, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację, powinniśmy przede wszystkim ozonator ustawiać w miarę możliwości dość wysoko. Już sam fakt umiejscowienia ozonatora spowoduje, że cyrkulacja ozonu w pomieszczeniu będzie ułatwiona. Druga sprawa w zasadzie niezbędna to wyposażenie się w odpowiedni wentylator, a jeśli mamy więcej niż jeden ozonator, to w odpowiednią liczbę wentylatorów.
Czas ozonowania
Kolejna sprawa to czas ozonowania. Tak naprawdę nie powinniśmy mówić o czasie ozonowania, ale o tym, jak długo ozonować, aby stężenie ozonu było na tyle duże, aby można było ozonowanie zakończyć. Jest to konieczne do tego, aby można było uznać, że proces ozonowania był udany. W wielu informacjach, do jakich możemy dotrzeć i związanych z ozonowaniem, jakie możemy napotkać, nacisk kładziony jest przede wszystkim na czas ozonowania, ale tego typu wyliczenia są raczej dość orientacyjne, ponieważ są przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych, a warunki laboratoryjne nigdy nie są w stanie odtworzyć tego, w jakim miejscu będzie się znajdować ozonator, jaka będzie cyrkulacja powietrza, a przede wszystkim jak dobrze uda nam się uszczelnić ozonowane pomieszczenie. Ozonując pomieszczenia, powinniśmy znaleźć informację, w jakim stężeniu ozonu giną drobnoustroje i wyposażyć się w czujnik tego gazu.
Ostatnia ważna sprawa, warta podkreślenia, jest to bezpieczeństwo osoby, która będzie przeprowadzała ozonowanie, a w tym i kontrolowała stężenie ozonu. Osoba taka musi być wyposażone w ochronną maskę, ze specjalnym filtrem dedykowanym do ozonu.