Podolog w Szczecinie

Podolog w Szczecinie

Podolog w Szczecinie to specjalista, który zajmuje się różnorodnymi dolegliwościami i chorobami w zakresie stóp. Jego zadaniem jest diagnozowanie i leczenie chorób, pielęgnacja i regeneracja pięt, doprowadzenie do odpowiedniego stanu paznokci. Pomimo tego, że tego typu usługi cieszą się coraz większą popularnością, to jednak nadal wiele osób nie do końca wie, czym taki specjalista się zajmuje, a także dlaczego warto się na niego zdecydować.

Kim jest podolog? Jakie badania są przez niego wykonywane? Czym na co dzień się zajmuje? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Kim jest podolog?

W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, kim tak właściwie jest podolog Szczecin. Przede wszystkim powinniśmy uświadomić sobie, że z prawnego punktu widzenia nie jest to lekarz, pomimo często ukończonych studiów lekarskich. Ogromne znaczenie ma jednak wiedza z różnorodnych dziedzin medycyny. Mowa chociażby o dermatologii, reumatologii i diabetologii. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć się współpracy ze specjalistami. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że w Polsce zawód podologa nie ma jasno określonych uprawnień. W praktyce oznacza to, że znalezienie kompetentnego specjalisty może okazać się czymś problematycznym. Jedną ze ścieżek kariery jest kosmetologia- to właśnie tam możemy nabyć wiedzę na temat pielęgnacji stóp, a także budowy skóry. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że duże znaczenie ma pogłębianie wiedzy z zakresu podologii na konferencjach branżowych. Niemniej ważny jest udział w różnorodnych szkoleniach, które zwiększają kompetencje w tym zakresie.

Jakie badania wykonywane są przez podologa?

Wiemy już, kim jest podolog Szczecin. Warto uzyskać teraz informacje w zakresie tego, jakie badania są przez niego wykonywane. W zdecydowanej większości przypadków na początku przeprowadzany jest wywiad. Na jego podstawie zbierane są informacje o predyspozycjach, czynnikach, a także wcześniejszych urazach. Specjalista obejrzy również stopy, a także oceni obecne zmiany. Jeśli zajdzie taka potrzeba, wówczas możliwe jest przeprowadzenie wielu dodatkowych badań. Przykładem są chociażby badania na podobaroskopie – w tym celu wykorzystuje się specjalnie przystosowaną matę, która jest podłączona do komputera. W ten sposób jesteśmy w stanie obrazowo i kompleksowo ocenić kondycję stóp. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że cały proces przebiega w dwóch etapach. Pierwszy z nich to badanie statyczne. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie informacji o obciążeniu stóp, środku ciężkości. Badanie dynamiczne ma na celu ocenę chodu. Wówczas analizie poddawany jest cały ruch naszej stopy.

Alternatywnym badaniem jest badanie na podoskopie – jest ono możliwe po diagnozie komputerowej. Pacjent staje na specjalnym urządzeniu, pod którym znajduje się lustro. Na tej podstawie możliwe jest chociażby określenie wklęśnięcia i kształtu stopy, tzn. czy jest ona zbudowana w sposób prawidłowy. Co ciekawe, podoskopia może mieć dynamiczny charakter, wówczas będzie przebiegać w ruchu. Istnieje także badanie na pantografie- jego celem jest ocena nacisku, który jest wywoływany przez stopę. Jest ono wykonywane w postaci statycznej i dynamicznej. Może to mieć szczególne znaczenie w przypadku problemów rehabilitacyjno-ortopedycznych. Warto wspomnieć o badaniu fizycznym- jest ono wykonywane ręcznie, bez opcjonalnego sprzętu. Umożliwia chociażby sprawdzenie ruchomości stawów, które znajdują się w stopie. Dodatkowo specjalista jest w stanie ocenić różnorodne aspekty mające wpływ na nieproporcjonalny rozkład ciężaru naszego ciała. Podolog Szczecin może zatem kompleksowo zbadać stopę.

Czym na co dzień zajmuje się podolog?

Podolog Szczecin to specjalista, który wykonuje wiele różnorodnych usług. Przykładowo zajmuje się grzybicą stóp i paznokci – okazuje się, że jest to najczęstsza infekcja. Przyczyną jest pojawienie się tzw. dermatofitów. W konsekwencji paznokcie stają się kruche, osłabione i zmieniają swoją barwę. Dodatkowo wiąże się to często z nieprzyjemnym zapachem. Warto pamiętać, że infekcja ma zakaźny charakter. Do przenoszenia grzybów dochodzi w sytuacji pożyczania obuwia.

Podolog w Szczecinie
Podolog w Szczecinie

Kolejnym problemem, z którym radzi sobie podolog Szczecin, jest wrastanie się paznokci. Jest to dość bolesna dolegliwość, która wiąże się z dużym dyskomfortem. Niekiedy pojawia się mała rana, która nieleczona może przekształcić się w owrzodzenie ropiejące. Podolog Szczecin to również specjalista od odcisków, modzeli, kurzajek. Gdybyśmy mieli wskazać pozostałe zakresy działań podologa, to z pewnością wspomnielibyśmy o profesjonalnym skracaniu paznokci, masażu stóp, leczeniu pękających pięt. Dodatkowo dobierane są odpowiednie wkładki ortopedyczne, które umożliwiają wyrównanie nacisku. Możliwa jest rekonstrukcja paznokci, czyli odbudowa łamliwej i kruchej płytki. Nie w sposób nie wspomnieć o profesjonalnym pedicure i innych zabiegach, mających na celu pielęgnację stóp.