Skleroterapia a karmienie piersią: skleroterapia jest procedurą medyczną stosowaną do usuwania żylaków i pajączków. W skleroterapii, roztwór (zwykle roztwór soli fizjologicznej) jest wstrzykiwany bezpośrednio do żyły. Roztwór ten podrażnia wyściółkę naczynia krwionośnego, powodując jego zapadanie się i sklejanie, a krew krzepnie. Z czasem naczynie zamienia się w tkankę bliznowatą, która nie jest już widoczna. Skleroterapia jest sprawdzonym zabiegiem, stosowanym od lat 30-tych XX wieku. Przed poddaniem się skleroterapii, będziesz miał wstępną konsultację z dermatologiem lub lekarzem naczyniowym, który określi, czy jesteś dobrym kandydatem do zabiegu.
Skleroterapia – przeciwwskazania
Nie jesteś odpowiednim kandydatem, jeśli jesteś w ciąży. Możesz poddać się skleroterapii, jeśli przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne. Jeśli w przeszłości wystąpił u Ciebie zakrzep krwi, decyzja o tym, czy nadajesz się do zabiegu będzie podejmowana indywidualnie i będzie zależeć od ogólnego stanu zdrowia leczonego obszaru oraz przyczyny powstania zakrzepu. W większości przypadków skleroterapii, roztwór soli fizjologicznej jest wstrzykiwany bezpośrednio do żyły przez bardzo cienką igłę. W tym czasie, możesz odczuwać lekki dyskomfort i skurcze przez minutę lub dwie, szczególnie jeśli wstrzykiwane są większe żyły. Sama procedura trwa około 15 do 30 minut. Liczba żył wstrzykiwanych podczas jednej sesji zależy od wielkości i umiejscowienia żył, jak również od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Skleroterapia jest wykonywana w gabinecie lekarskim przez dermatologa lub chirurga i wymaga, aby nie wykonywać ćwiczeń fizycznych przez kilka dni po zabiegu. Przed skleroterapią powinieneś unikać niektórych leków. Porozmawiaj z lekarzem o wszystkich przyjmowanych lekach (również tych, które wydawane są bez recepty, ziołach i suplementach). Jeśli musisz wziąć antybiotyk przed skleroterapią, skontaktuj się z lekarzem. Przed zabiegiem nie należy stosować żadnych balsamów na nogi.
Skleroterapia – zalecenia lekarzy
Niektórzy lekarze zalecają unikanie aspiryny, ibuprofenu (takich jak Advil, Motrin i Nuprin) lub innych leków przeciwzapalnych przez 48-72 godziny przed skleroterapią. Tylenol nie powinien jednak wpływać na przebieg zabiegu. Po zabiegu skleroterapii mogą wystąpić pewne efekty uboczne. Istnieją łagodniejsze efekty, takie jak swędzenie, które może trwać dzień lub dwa po zabiegu. Możesz również doświadczyć podniesionych, czerwonych obszarów w miejscu wstrzyknięcia. Powinny one zniknąć w ciągu kilku dni. W miejscu wstrzyknięcia może również wystąpić zasinienie, które może utrzymywać się przez kilka dni lub tygodni. W momencie wstrzyknięcia mogą wystąpić reakcje alergiczne na płyn do wstrzykiwań, które rzadko są poważne. Jeśli u pacjenta występowały w przeszłości alergie, jest bardziej prawdopodobne, że wystąpi reakcja alergiczna na składniki aktywne. Łagodna reakcja alergiczna powoduje swędzenie i obrzęk. Aby uniknąć poważnych powikłań, lekarz prawdopodobnie najpierw przetestuje środki na małym obszarze, zanim zastosuje roztwory na większym obszarze.
Inne efekty uboczne skleroterapii obejmują: większe żyły, które zostały wstrzyknięte mogą stać się grudkowate i twarde i zająć kilka miesięcy, aby rozpuścić i zanikać. W miejscu wstrzyknięcia żyły mogą pojawić się brązowe linie lub plamy. W większości przypadków znikają one w ciągu trzech do sześciu miesięcy, ale mogą utrzymywać się przez czas nieokreślony.
Neowaskularyzacja – rozwój nowych, drobnych naczyń krwionośnych – może wystąpić w miejscu poddanym zabiegowi skleroterapii. Te drobne żyłki mogą pojawić się kilka dni lub tygodni po zabiegu, ale powinny zniknąć w ciągu trzech do dwunastu miesięcy bez konieczności dalszego leczenia.
Skleroterapia – warto pytać
Jeśli masz jakiekolwiek obawy lub pytania po tym zabiegu, powinieneś skontaktować się z lekarzem. Po zabiegu skleroterapii można wrócić do domu i wrócić do normalnych codziennych czynności. Zalecane jest chodzenie. Zostaniesz poinstruowany, aby nosić pończochy podtrzymujące, aby “uciskać” leczone naczynia. Jeśli posiadasz pończochy uciskowe z poprzednich zabiegów, powinieneś zabrać je ze sobą, aby upewnić się, że nadal zapewniają odpowiedni ucisk. Pończochy podtrzymujące z domu towarowego nie są odpowiednie, jeśli potrzebna jest pończocha o silnym ucisku. Gabinet lekarski może polecić, gdzie można kupić pończochy o dużym ucisku. Badania wykazały, że do 50%-80% wstrzykniętych żył może być usuniętych podczas każdej sesji skleroterapii. Mniej niż 10% osób, które poddają się skleroterapii nie reaguje na zastrzyki w ogóle. W takich przypadkach można spróbować innych rozwiązań. Chociaż ta procedura działa dla większości pacjentów, nie ma gwarancji sukcesu. Ogólnie rzecz biorąc, pajączki reagują w ciągu trzech do sześciu tygodni, a większe żyły reagują w ciągu trzech do czterech miesięcy.
Skleroterapia a karmienie piersią
Karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do skleroterapii. Jednak należy pamiętać, że tuż po podaniu leku obliterującego (to jest 24 godziny po zabiegu) nie można karmić dziecko piersią. Lekarz powinien zostać uprzednio poinformowany, iż jego pacjentka karmi piersią.