Toner do drukarki laserowej

Toner do drukarki laserowej

Toner do drukarki laserowej składa się z polimeru, pigmentu, wosku, regulatora ładowania. Ma niejednorodną strukturę ze względu na cząstki stałe, które muszą mieć minimalną wielkość. To właśnie tożsamość parametrów ciał stałych umożliwia rysowanie drobnych szczegółów obrazu. W przeciwieństwie do wkładów atramentowych z głowicą drukującą wkłady laserowe przenoszą obraz na papier poprzez skierowanie wiązki laserowej na bęben światłoczuły. Skraca to czas drukowania, dlatego drukarki wyposażone w toner są najczęściej używane do drukowania wysokonakładowego.

Co to jest toner do drukarek laserowych?

Kupując drukarkę rzadko zagłębiamy się w teorię i cechy konstrukcyjne urządzenia drukującego. Wiedza będzie niezbędna, gdy trzeba będzie wymienić toner na nowy. Studiując cechy, właściciele drukarek laserowych mają do czynienia z taką koncepcją, jak toner. Czym on jest? Toner to proszek otrzymany ze specjalnych polimerów, przeznaczony do drukarek laserowych. Dzięki niemu obraz zaczyna tworzyć się podczas pracy, ponieważ urządzenia mogą stworzyć wszystko, przenosząc toner do fotoprzewodnika. Czarny proszek jest używany w druku monochromatycznym, a żółty, cyjan i magenta są używane w kolorowym druku laserowym. Istnieją również drukarki laserowe obsługujące drukowanie białym tonerem.

Musisz także znać słowa przewoźnik i programista. Pierwsza to drobinki materiału o właściwościach magnetycznych, dzięki którym przenoszony jest toner niemagnetyczny. Drugi to mieszanka materiałów, które są podawane do fotoprzewodnika. Tak, poza tym! Toner znajduje zastosowanie nie tylko w drukarkach, ale także w kopiarkach i drukarkach wielofunkcyjnych opartych na technologii laserowej. Jeśli spojrzysz na toner przez mikroskop, zobaczysz najmniejsze okrągłe granulki pokryte tlenkiem metalu, ten kształt odpowiada za doskonałą jakość druku.

 

Toner do drukarki laserowej – magnetyczny lub niemagnetyczny

Toner jest albo magnetyczny, albo niemagnetyczny. Najczęściej pierwsze są czarne, drugie kolorowe. Te pierwsze zawierają tlenek żelaza i są używane głównie do drukowania w drukarkach monochromatycznych. Posiadają kulisty kształt, dzięki czemu wydruk ma dobrą klarowność i gradację odcieni. Same cząstki mają rozmiar nie większy niż 40-45 mikronów. Aby mogły być użyte w druku muszą mieć właściwości dielektryczne i być naelektryzowane. Toner jest dostarczany do fotoprzewodnika przez wałek wywoływacza. Jest też wałek magnetyczny wykonany z metalu, a wewnątrz znajduje się magnes. Sam toner do drukarek laserowych jest łączony ze stopu i prasowany w arkusz, więc głównym wymaganiem dla tonera jest topliwość.

Odmiany tonerów do drukarek laserowych

Oryginał jest tworzony przez duże korporacje dla jednego modelu. Nie można go znaleźć osobno, jest tylko w oryginalnych wkładach. Kompatybilny został stworzony przez firmy zewnętrzne do użytku w popularnych modelach. Używanie tonera do drukarek laserowych niskiej jakości może spowodować awarię urządzenia.

Plusy oryginalnych tonerów do drukarek laserowych

   • Doskonała czytelność drukowanych informacji.
   • Nie można go zmyć.
   • Ogromna szybkość drukowania.

Toner kolorowy do drukarki laserowej w zależności od rodzaju produkcji dzieli się na:

Konwencjonalny (mechaniczny) – wytwarzany przez szlifowanie podstawy do wymaganego stanu. Wszystkie składniki są mieszane i wlewane do maszyny do plastyfikacji materiałów. Dzięki tej opcji produkcji możliwe jest uzyskanie cienkich nici kompozycji, które następnie są kruszone do stanu sproszkowanego.

Toner do drukarki laserowej
Toner do drukarki laserowej

Chemiczny – wytwarzany jest dwoma sposobami: metodą zawiesinową i metodą agregacji emulsyjnej. W pierwszym wszystkie składniki dodaje się do mieszaniny monomerów i przeprowadza się polimeryzację. Okazuje się, że prawie takie same małe kulki. W drugim sposobie monomer jest najpierw rozdzielany na granulki, a następnie łączony z resztą kompozycji. Toner chemiczny charakteryzuje się dobrym odwzorowaniem kolorów i doskonałym rysowaniem konturów.

Kulisty – wytwarzany przez polerowanie małych drobinek w celu nadania idealnie okrągłego i owalnego kształtu. Proces produkcyjny jest dość prosty i pozwala na równomierne rozprowadzanie dodatków na stałych pigmentach, aby poprawić rozprowadzenie tonera na papierze.

Uwagi dotyczące przechowywania tonera do drukarki laserowej

Przestrzeganie zasad przechowywania tonera do drukarki laserowej przedłuża jego żywotność. Jeżeli substancja została już wyjęta z opakowania, może utracić swoje właściwości. Dlatego istnieje różnica między datą ważności podaną na pudełku a rzeczywistym czasem pracy. Różne marki tonerów mają różne właściwości, ale wszystkie boją się wilgoci, dlatego należy przechowywać toner w suchym miejscu.

Zalecenia dotyczące przechowywania tonera:

   • Nie zostawiaj tonera na słońcu.
   • Zadbaj o jego zabezpieczenie przed dostępem dzieci.
   • Unikaj wysokich temperatur.
   • Użyj ciemnego miejsca do przechowywania.

Korzyści z zakupu tonera do drukarki laserowej w sklepie internetowym

Jeśli zamierzasz kupić toner do drukarki laserowej, dokonaj zakupu w naszym sklepie internetowym. Posiadamy duży asortyment: tonery do różnych modeli drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych, różne kolory. Katalog jest regularnie aktualizowany o nowe produkty. Wszystkie produkty naszego sklepu internetowego są certyfikowane i posiadają odpowiednie oznakowanie. Specjalny system wyszukiwania na naszej stronie  pomoże Ci dokonać wyboru na korzyść tego lub innego materiału eksploatacyjnego.