Witaminy B Kompleks

Witaminy B Kompleks

Witamina B kompleks cieszy się ostatnimi czasy coraz większą popularnością. Wiąże się to bezpośrednio z coraz większą świadomością konsumentów. Wiedzą oni, jak istotna jest regularna suplementacja, a także jakie mogą być skutki ewentualnego niedoboru. Za co odpowiada witamina B w naszym organizmie? Kiedy należy zażywać witaminy z grupy B? Jakie produkty spożywcze są źródłem witaminy B? Czy nadmiar witaminy B kompleks może być niebezpieczny? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników w tym zakresie.

Za co odpowiada witamina B w naszym organizmie?

Nie bez powodu coraz więcej osób decyduje się na suplementowanie witaminy B. Pełni ona istotną funkcję w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Jej obecność pozytywnie wpływa na utrzymywanie prawidłowych funkcji psychologicznych, jednocześnie odpowiada za poprawne przewodzenie impulsów nerwowych. Warto podkreślić, że dzięki niej metabolizm tłuszczów, białka i węglowodanów jest odpowiedni, a procesy biochemiczne przebiegają w sposób prawidłowy. Dodatkowo witamina B kompleks jest gwarancją optymalnego funkcjonowania naszego układu krwiotwórczego i nerwowego. Co ciekawe, utrzymuje prawidłowy metabolizm energetyczny, co ma wpływ na nasz codzienny nastrój. Regularnie suplementując witaminy z grupy B mamy pewność co do odpowiedniego wytwarzania składników naszej krwi.

Najlepsza suplementacja:

Kiedy należy zażywać witaminy z grupy B?

Jakikolwiek dyskomfort, który odczuwany jest w naszym codziennym funkcjonowaniu, często wskazuje na występowanie niedoboru różnorodnych witamin bądź składników mineralnych. Jeśli borykamy się z problemami skórnymi, nadwrażliwością wzroku, bólami mięśniowymi, nie możemy się skoncentrować, a sen jest dla nas katorgą, wówczas jest to wyraźny sygnał, że konieczne jest uzupełnienie naszej diety w witaminę B lub jej odpowiednia suplementacja. W sposób szczególny na takie zjawiska narażone są osoby, których dieta jest monotonna, a liczba owoców i warzyw jest bardzo niska. Na regularną suplementację witaminy B12 powinny zdecydować się osoby, które wybrały dietę wegańską. Niestety nie można jej dostarczyć pokarmami pochodzenia roślinnego. Witaminy B KompleksTylko w taki sposób przyczynimy się do prawidłowej pracy naszego układu krwiotwórczego i nerwowego. W związku z tym, że niektórzy nie odczuwają negatywnych skutków przejścia na weganizm, to nie dbają oni o suplementację. Należy jednak pamiętać, że niebezpieczne objawy mogą dopiero pojawić się po kilku latach bez regularnej podaży. Kolejną grupą osób, dla których przeznaczona jest suplementacja (tym razem witaminą B6), są kobiety zażywające środki antykoncepcyjne. Warto również wspomnieć o tym, że biotyna (witamina B7) okaże się strzałem w dziesiątkę, gdy częstym zjawiskiem jest łamliwość paznokci i niesatysfakcjonująca kondycja włosów. Kwas foliowy jest natomiast zalecany dla kobiet w ciąży, a także dla tych, które planują dziecko w najbliższym czasie.

Jakie produkty spożywcze są źródłem witaminy B?

Pamiętajmy o tym, że witamina B kompleks nie musi być suplementowana w wyniku zażywania odpowiednich preparatów. Wyróżnić możemy bowiem wiele naturalnych produktów spożywczych, które mogą nam w tym pomóc. W sposób szczególny zalecana jest dieta bogata w nabiał, warzywa, owoce, rośliny strączkowe, mięso. Satysfakcjonującym źródłem takich związków są również drożdże lub wątroba- wieprzowa lub drobiowa, w zależności od indywidualnych preferencji. Witaminy B występują w różnorodnych roślinach strączkowych. Najczęściej wyróżnia się groch, fasolę, soję. Świetnym źródłem jest również nabiał i jaja, alternatywnym rozwiązaniem są brzoskwinie, szpinak i banany. Witaminę B2 znaleźć można w kiełkach zbóż, natomiast B7 w orzechach. Tiamina w największych ilościach występuje w ziemniakach. Warto podkreślić, że pokarm roślinnego pochodzenia nie zawiera witaminy B12, bowiem jej głównym źródłem jest mięso i inne pokarmy pochodzenia odzwierzęcego. Właśnie z tego powodu weganie powinni zdecydować się na suplementację witaminy B kompleks.

Czy nadmiar witaminy B kompleks może być niebezpieczny?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że objawy związane z hiperwitaminozą, czyli nadmiarem witamin, w przypadku witaminy B to dość rzadkie zjawisko. Okazuje się jednak, że zbyt duże jej ilości mogą prowadzić do takich objawów, jak chociażby zaburzenia skórne, arytmia serca, biegunka, reakcje alergiczne. Właśnie z tego powodu nie zaleca się przekraczania zalecanej dawki do spożycia poszczególnych preparatów. Przykładowo nadmierne ilości tiaminy sprawiają, że kręci nam się w głowie lub mięśnie zaczynają drżeć. Przedawkowanie ryboflawiny może spowodować wymioty i nudności. Nadmierna ilość witaminy B4 objawia się przez mdłości, nadmierną potliwość, biegunkę, obniżenie ciśnienia. Pomimo tego, że nasz organizm dość dobrze znosi nadmiar witaminy B6, to jednak jej nadmierna podaż może doprowadzić do neurologicznych zaburzeń. Co ciekawe, nie wykazano negatywnego wpływu nadmiernego zażywania biotyny.